AVAlla sukelletaan äitiyden värikkääseen maailmaan, kun Vappu Pimiän luotsaama Erilaiset äidit -sarja starttaa tiistaina 9.10. Äitiys on tunnetusti puheenaihe, joka jakaa mielipiteitä. Tämä kävi ilmi myös AVAn kyselyssä, kun suomalaiset vastasivat, missä asiassa he ovat äitiyden suhteen ehdottomia.
AVA kysyi lukijoiltaan, missä vanhemmuuteen tai kasvatukseen liittyvässä asiassa he ovat erityisen ehdottomia. Selvisi, että suomalaiset äidit osoittautuivat varjelevan hyvin erilaisia arvoja. Myös Erilaiset äidit -sarjan juontaja, esikoistaan viimeisillään odottava Vappu Pimiä myöntää ilmiön todeksi: hän ei allekirjoita kaikkien äitien ideologioita.
"Lapsi tarvitsee rajat ja rajattomasti rakkautta"
AVAn kyselyyn vastanneista valtaosa kertoi, että he ovat valmiita pitämään kasvatusmetodeistaan kiinni, oli mikä oli. Peräti 41 prosenttia vastaajista vakuutti luottavansa omiin, hyväksi koettuihin kasvatusmetodeihinsa viimeiseen saakka.
– Päivänsäde, joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee. Vanha, viisas sananlasku, pitää paikkansa tänäänkin.
– Kasvatus ja opastus elämään alkaa pienestä pitäen, ei vasta murrosiässä. Lapsi tarvitsee rajat ja rajattomasti rakkautta.
"Maitoni on parasta ravintoa lapselleni"
Kyselyyn vastanneista 24 prosenttia oli sitä mieltä, että rintaruokinta on äitiydessä ensisijaisen tärkeää. Imetyksen tärkeyttä perusteltiin läheisyyden arvokkuudella ja sillä, kuinka mahtava yhteinen hetki ruokailu äidille ja lapselle on.
– Läheisyys lapsen kanssa ensiarvoisen tärkeää. Ensimmäisinä elinviikkoina saadaan se turvallinen ihokontakti ja turvallisuuden tunne lapselle sekä kontakti lapseen.
– Imetys on minulle erittäin suuri, tärkeä ja ihana osa äitiyttä. Maitoni on parasta ravintoa lapselleni ja myös paras tapa saada vauva kokemaan turvallisuutta ja hyvää oloa. Vaikka joudun itse lapseni allergian takia rajoittamaan paljonkin omaa ruokavaliotani, en missään nimessä luopuisi imetyksestä. Lapseni on nyt vuoden, enkä suunnittele vielä imetyksen vähentämistä. Ihmettelen suuresti nykypäivän imetyskielteisiä asenteita niin neuvolassa kuin äitienkin keskuudessa. Ymmärrän, ettei imettämätöntä äitiä pidä syyllistää, mutta miksi lastaan "pitkään" imettävää äitiä ihmetellään?


