Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sodankylän Pekka valistaa etelän ummikkoja, kuinka selvitä rapsakasta pakkasesta: Kerrospukeutuminen kunniaan, nilkat peittoon ja vartta kenkään

Syksyn toistaiseksi kylmin lämpötila (-22,2) mitattiin tiistaiaamuna Sodankylässä, jossa talven alkamista onkin jo odotettu. Kuvassa Sodankylä-talo.
Syksyn toistaiseksi kylmin lämpötila (-22,2) mitattiin tiistaiaamuna Sodankylässä, jossa talven alkamista onkin jo odotettu. Kuvassa Sodankylä-talo.Mediahub / Pekka Heikkinen
Julkaistu 31.10.2017 14:26
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

– Kuuluu Suomen luontoon ja sitä on täällä jo odotettukin, kommentoi sodankyläläisen Sompion koulun opettaja Pekka Heikkinen varaslähdön ottanutta talvea MTV Uutisille.

Heikkiselle soitimme, koska häntä voi tituleerata melkeinpä Sodankylän viralliseksi äänitorveksi; useammin kuin kerran hän on kommentoinut eri medioissa kotikylänsä asioita ja eritoten säätä. 

Sodankylän Vuotsossa mitattiin aamuvarhaisella alkaneen talven toistaiseksi kylmin lukema, 22,2 astetta pakkasta. Ilmatieteen laitoksen mukaan lukema ei ole poikkeuksellinen, mutta toki tavanomaista kylmempi, kun kalenterissa mennään vasta lokakuun viimeistä päivää.

Katso vielä hyytävä sääennuste tiistai-aamulta.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sodankylässä talvi ei tule yllätyksenä, mutta on paikallisillakin toiveita siitä, miten talvi laitetaan alulle.

– Nyt kun lunta ei ole vielä paljon ja vesistöt alkaa jäätyä, niin saataisiin ensin kunnon jääkansi ja myös suot sekä maanteiden pohjat jäätyisivät. Sitten kun tulisi lunta, niin marssijärjestys olisi sellainen, jonka mukaan kuuluisi mennä, Heikkinen tietää.


Tämä järjestys tekisi myös moottorikelkkareiteistä sujuvia.

– Täällä kuitenkin turismi on merkittävässä roolissa, kun on lunta ja pakkasta, ei tarvitse turistien loskassa rämpiä, Heikkinen jatkaa.

Loppuviikon ennuste lupaa Heikkisen kaavailuille hyvää. Pakkaset jatkuvat kireinä viikonloppuun asti, jolloin lämpötila lauhtuu Lapissakin nollan tuntumaan.

Teinien nilkat piiloon, kun kenkä täyttyy lumesta

Jos Sodankylässä on tiedetty jo pitkään, että "winter is coming", on heillä tarjota varmasti vinkkejä myös eteläisen Suomen ummikoille.

– Kesätakit varastoon, kerrospukeutuminen kunniaan, nilkat peittoon ja vartta kenkään, Heikkinen tiivistää.

Opettajana etenkin teinien nykyilmiö, paljaat nilkat, on tuttu juttu. Heikkisen mukaan lappilaisnuoretkin muistavat peittää nilkkansa viimeistään siinä vaiheessa, kun lunta on niin paljon, että kenkä alkaa täyttyä.

– Yritetään ainakin aikuiset huolehtia, että jälkikasvulla on vaatteita. Kun eivät tahdo oikein mielellään vaihtaa. Pipot käyttöön ja käsineet käteen.

Yksi olennainen vinkki Heikkisellä on antaa aikuisillekin, etenkin syrjemmillä seuduilla autoileville.

– Nesteet kuntoon autoissa ja lämmintä päälle. Jos tulee haaveri, pakkasta on 15–20 astetta, niin voi tulla kylmä, jos joutuu odottelemaan apua pikkutakkisillaan.

Talvirenkaiden suhteen myös Lapissa suositaan kitkojen sijaan nastoja, vaikka nastat toimivat lumisia tienpätkiä paremmin vetisillä ja jäisillä teillä.

– Kitkojen käyttö vaatii asennemuutosta korvien välissä ja ennakointia. Monilla on se vanha uskomus, että kun kynnet raapii, pito on parempi, Heikkinen sanoo.

Lumi tuo Lappiin turismia, mutta talvella myös kovasti kaivattua valoa. Vielä tiistaina aurinko mollotti tuntitolkulla Sodankylän taivaalla, mutta kuukauden päästä kaamos tuo pimeyden koko päiväksi.

– Lumipeite on Lapissa kuin toinen aurinko. Sitä sinervää valoa, joka lumen kanssa hohkaa, on upea kokea. Revontulet ovat jo nyt aktiivisina. Hyvä talvi todennäköisesti tulossa, Heikkinen uskoo.

Lisää aiheesta:

Kunnanjohtaja töihin neliön muotoisilla renkailla, turistit jumittavat sisällä – tällaista on Suomen kylmimmässä kolkassaIlo irti hiihtokeleistä: Osmo, 75, sivakoi vuosittain yli tuhat kilometriä, oli lunta tai ei – "Lapsena oli pakko hiihtää, että pääsi kotoa lähtemään""Kolmenkympin tienoo on aivan hyvä keli" – Sallassa ei kavahdeta hirmupakkasia, mutta Pertin koirat Mitro ja Kaapo sentään pääsivät yöksi autotalliinTältä tuntui yli 50 asteen ennätyspakkasissa 19 vuotta sitten – Etelä-Suomen "lumi-infernoon" suhtaudutaan Sallassa säälilläInarissa pamahti talven pakkashuippu, mutta paikallisilla ei tunnu missään – "Yksi auto on tuossa sisällä sulamassa"Bull Mentula, Timo Jutila ja kumppanit ennustavat joulun sään – näin siinä käy!
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä