– Kuuluu Suomen luontoon ja sitä on täällä jo odotettukin, kommentoi sodankyläläisen Sompion koulun opettaja Pekka Heikkinen varaslähdön ottanutta talvea MTV Uutisille.
Heikkiselle soitimme, koska häntä voi tituleerata melkeinpä Sodankylän viralliseksi äänitorveksi; useammin kuin kerran hän on kommentoinut eri medioissa kotikylänsä asioita ja eritoten säätä.
Sodankylän Vuotsossa mitattiin aamuvarhaisella alkaneen talven toistaiseksi kylmin lukema, 22,2 astetta pakkasta. Ilmatieteen laitoksen mukaan lukema ei ole poikkeuksellinen, mutta toki tavanomaista kylmempi, kun kalenterissa mennään vasta lokakuun viimeistä päivää.
Katso vielä hyytävä sääennuste tiistai-aamulta. Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla. |
Sodankylässä talvi ei tule yllätyksenä, mutta on paikallisillakin toiveita siitä, miten talvi laitetaan alulle.
– Nyt kun lunta ei ole vielä paljon ja vesistöt alkaa jäätyä, niin saataisiin ensin kunnon jääkansi ja myös suot sekä maanteiden pohjat jäätyisivät. Sitten kun tulisi lunta, niin marssijärjestys olisi sellainen, jonka mukaan kuuluisi mennä, Heikkinen tietää.

