Mitä pitää tehdä, jos haluaa ostaa kotiinsa siivouspalveluita? Kuluttajatutkija Taija Härkki neuvoo.
Hanki tietoa
Taija Härkki uskoo, että seniorit käyttäisivät nykyistä enemmän siivouspalveluja, jos he saisivat asiasta tietoa.
– Nyt ei oikein ole tahoja, jotka antaisivat täsmätietoa. Kunnat ja verovirkailijat eivät läheskään aina osaa neuvoa kotitalousvähennyksen tai arvonlisäverottomien palvelujen käytössä. Tämän takia seniorit, joiden arki on hakusessa, eivät oikein saa apua, Härkki sanoo.
Härkki kouluttaa itse kuluttajia kotitalousvähennysten ja arvonlisäverottomien palveluiden käytössä. Hän kehottaa senioreita vierailemaan ylläpitämällään Elias.fi-nettitorilla, johon on koottu yli kolmensadan siivouspalveluita tarjoavan yrityksen tiedot. Siellä voi esimerkiksi verrata hinnoittelua.
– Kannattaa kiinnittää huomiota siihen, mitä tietoja sivustolla on nostettu esiin, jotta samoja asioita osaa kysellä itse. Yrityksen on esimerkiksi ihan ehdottomasti oltava ennakkoperintärekisterissä, jotta palveluista on mahdollista saada kotitalousvähennys.
– Lisäksi voi pyytää nähtäväkseen dokumentteja vastuuvakuutuksesta, ammattitaidosta ja omavalvontasuunnitelmista.
Vähennä tavaroita
Kotien tavaranpaljous on ongelma, josta siivousyritykset usein valittavat.



