Kahdeksan huskyn koiravaljakko jutaa Suomen päästä päähän kolmessa viikossa. Matkaa kertyy yli 1000 kilometriä.
Valjakkoa ajaa yksi mies, seikkailija Juha Romppanen.
– Haluan haastaa itseni ja koirat. Suomessa ei ole aiemmin ajettu näin pitkiä yksittäisiä matkoja koiravaljakolla, Romppanen muistuttaa.
Kunnia Suomelle ja veteraaneille
Päivässä valjakko pyyhältää keskimäärin 70–80 kilometriä. Matka alkoi Virolahdelta ja päättyy kolmen valtakunnan, Suomen, Norjan ja Venäjän rajalle Muotkatunturiin.
– Reissu on myös kunnianosoitus sata vuotiaalle Suomelle, sotaveteraaneille ja runsas vuosi sitten menehtyneelle isälleni. Hän oli sotilasmestari ja selviytymisen ammattilainen, Romppanen perustelee.
Alkuperäinen suunnitelma oli lähteä matkaan Virolahdelta kahdeksan koiran valjakolla. Eteläisen Suomen heikko lumitilanne muutti suunnitelmia.



