Samsungin ensimmäinen taittuvanäyttöinen älypuhelin Galaxy Fold on tulossa saataville ensimmäisissä maissa 26. huhtikuuta ja Euroopassa 3. toukokuuta, Suomi mukaan lukien. Ennakkotilaukset Euroopassa ovat avautumassa 26. huhtikuuta. Euroopassa Galaxy Foldin hinnan pitäisi asettua noin 2 000 euron tasolle.
Nyt Samsung on julkaissut uuden videon, jolla se esittelee Galaxy Foldin kestävyyden testaamista. Taittuvan näytön kestävyys onkin yksi keskeisistä kysymyksistä laitteessa.
”Luonnollisesti, johtuen älypuhelimen designista, taittamistesti oli merkittävä osa Galaxy Foldin kestävyysarviota. Testin, jossa arvioidaan kestääkö Galaxy Fold 200 000 avaamista ja sulkemista (tai noin viisi vuotta käyttöä, jos avauksia 100 kertaa päivässä), suorittaminen kestää täyden viikon. Vaikka testin laajuus voi tuntua liialliselta joillekin, Samsung näki sen elintärkeäksi laitteen saranarakenteene ja Infinity Flex -näytön kestävyyden varmistamisessa”, Samsung toteaa.
Samsung on toistaiseksi pitänyt Galaxy Foldin varsin tarkasti piilossa. Mediaa ei ole vielä päästetty lainkaan kokeilemaan laitetta ja kertomaan kokemuksistaan. Samsungin omien materiaalien ohella Galaxy Foldista on nähty oikeastaan vain yksi Vietnamista vuotanut video.
Galaxy Foldissa on kaksi näyttöä – toinen kannessa ja toinen sisällä.




