Koko liigauransa SaiPassa pelannut Anssi Löfman hakee uralleen uutta nostetta SM-liigan kestomenestyjän JYPin riveistä.
JYP tiedotti torstaina tehneensä Löfmanin kanssa kaksivuotisen kontrahdin. SaiPassa 268 liigamatsia urakoinut mies halusi vaihtaa maisemaa.
– Nyt oli aika katsella uusia tuulia ja katsoa miten muualla tehdään asioita. JYP oli loistava vaihtoehto. Tämä on upea juttu, Löfman iloitsee MTV3.fin haastattelussa.
25-vuotias Löfman on kypsynyt ajan kanssa hyvän tason liigahyökkääjäksi. Alla on uran paras kausi niin pelillisesti kuin tehopisteillä mitattuna.
Saldolla 9+19 mies oli SaiPan toiseksi tehokkain nikkari runkosarjassa.
– Parina aiempanakin kautena syksy on käynnistynyt hyvin, mutta loukkaantumiset ovat sotkeneet. Nyt alla on ehjä ja hyvä kausi. Tästä voi jatkaa erittäin hyvillä mielin tulevaan.
Pienikokoinen Löfman on monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan sekä laidalla että keskushyökkääjänä. JYPin riveissä on tarjolla isoa tonttia.
– Kaikki riippuu omista suorituksista. Odotan, että pystyn pelaamaan kovalla tasolla. Toivottavasti parasta ei ole vielä nähty. Isoa roolia on tarjolla, Löfman linjaa ensi kauden tavoitteitaan.