SM-liigan tämän kauden pronssijoukkue JYP on tehnyt kaksivuotiset pelaajasopimukset puolustaja Mikko Luoman ja hyökkääjä Anssi Löfmanin kanssa.
Luoma palaa JYPiin Ruotsista HV 71:n riveistä. Löfman siirtyy Jyväskylään SaiPasta.
Kookas Luoma, 36, tuo paljon kokemusta JYP-puolustukseen. Hän on pelannut Ruotsissa Elitserienissä yhteensä kahdeksan kautta, niistä viisi HV 71:ssä, kaksi Linköpingissä ja yhden Malmössä. Luoma on voittanut Ruotsin mestaruuden ja valittu Elitserienin All Stars –kentälliseen. KHL:ssä Luoma on pelannut yhden kauden Atlant Mytischissä.
SM-liigaa hän on pelannut JYPissä kaksi kautta ja kolme kautta Tapparassa. Tapparassa Luoma oli voittamassa Suomen mestaruutta 2003. Luoma on pelannut 54 A-maaottelua.
– On erittäin mukava palata Jyväskylään. JYP on aina ollut lähellä sydäntäni ja nyt paluumahdollisuus osui erittäin hyvään saumaan, kun Ruotsin sopimukseni päättyi, Luoma sanoo seuran tiedotteessa.
Hyökkääjä 25-vuotias Anssi Löfman on pelannut koko uransa SaiPassa. SM-liigakokemusta hänellä on viisi täyttä kautta, yhteensä 268 ottelua. Viime kaudella Löfman oli SaiPan toiseksi tehokkain pelaaja 9 maalilla ja 19 maalisyötöllä.