Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaislehden laaja raportti: Suomenruotsalaiset kokevat yhä enemmän uhkailua Suomessa – "En uskalla puhua ruotsia metrossa"

Tutkimuksen mukaan monet suomenruotsalaiset eivät uskalla puhua omaa kieltään esimerkiksi julkisilla paikoilla, koska pelkäävät joutuvansa vihan kohteeksi.
Tutkimuksen mukaan monet suomenruotsalaiset eivät uskalla puhua omaa kieltään esimerkiksi julkisilla paikoilla, koska pelkäävät joutuvansa vihan kohteeksi. Lehtikuva
Julkaistu 24.08.2016 11:22

MTV UUTISET

Monet suomenruotsalaiset kokevat syrjintää ja jopa uhkailua Suomessa, koska puhuvat niin sanotusti väärää kieltä eli ruotsia. Näin kertoo ruotsalaissanomalehti Expressen.

Expressen on laatinut laajan raportin, jonka mukaan monet suomenruotsalaiset eivät uskalla puhua omaa kieltään julkisilla paikoilla Suomessa, koska pelkäävät joutuvansa vihan kohteeksi.

Juttuun haastateltu 18-vuotias Siri Rosenström esimerkiksi sanoo, ettei vastaisi metrossa puhelimeen, jos huomaisi ruotsia puhuvan äitinsä soittavan. 

Siri ja hänen ystävänsä ovat oppineet välttämään ruotsin puhumista tietyissä paikoissa ja tiettyyn aikaan. He ovat kasvaneet siihen lapsuudestaan asti. 

Expressen-lehti kertoo, että vaikka Siri olisi julkisella paikalla kuinka hiljaa, sekään ei aina riitä poistamaan uhkaa.
Kerran hän esimerkiksi istui raitiovaunussa Helsingissä ja luki ruotsinkielistä kirjaa.

Jutussa kerrotaan, kuinka vanhempi, alkoholilta haiseva mies istui Sirin viereen ja alkoi syytää herjauksia.

– Hurri, ruotsalainen paskiainen, muuta kotiisi, häivy meidän maasta, Siri kertoo Expressenin haastattelussa.

Kysely: Uhkailu ja huutelu lisääntynyt 10 viime vuoden aikana

Tukholman yliopiston viestinnän laitoksen 412 suomenruotsalaiselle tekemän kyselyn mukaan jopa 295 sanoo kokeneensa itsensä uhatuksi tai loukatuksi identiteettinsä takia. 244 puolestaan sanoi, että on muutamia kertoja joutunut sanallisen tai fyysisen uhkailun kohteeksi suomenruotsalaisen identiteettinsä vuoksi. Useampi kuin puolet haastatelluista lisäksi kokee, että uhkailu on lisääntynyt kymmenen viime vuoden aikana.


Monien haastateltujen mielestä perussuomalaisten suosion kasvu Suomessa on vaikuttanut suomenruotsalaisten epävarmuuteen. Puolue on muun muassa avoimesti ilmaissut vastustusta ruotsin kielen asemaa kohtaan Suomessa.

– Kielellinen ilmasto on huonontunut Suomessa kymmenen viime vuoden aikana. Aggressiiviset sävyt ja kriittisyys Ruotsin kieltä kohtaan ovat nostaneet päätään. On erittäin huolestuttavaa, etteivät ihmiset uskalla puhua äidinkieltään kaduilla. Tämä saattaa johtaa ruotsin kielen aseman syrjäytymiseen yhä enemmän, sanoo kulttuuripolittikan tutkija Pasi Saukkonen Helsingin yliopistosta Expressenille.

Myös Ylen suomenruotsalainen toimittaja Bettina Sågblom-Ek on henkilökohtaisesti kohdannut vihaa identiteettinsä vuoksi. Hän kertoo samaisessa Expressenin jutussa, että vuonna 2013 hän sai nimettömän sähköpostiviestin, jossa häntä kehotettiin lopettamaan ruotsinkielinen propaganda. Lähettäjä uhkasi jopa tappaa Sågblom-Ekin ja hänen perheensä. 

– Se oli jonkinlainen käännekohta, jolloin ihmiset saivat tietää koko ongelmasta. Monet polkivat jalkaansa ja sanoivat, että nyt saa riittää, Bettina Sågblom-Ek kertoo.

Lain mukaan suomenruotsalaisten kielellinen asema Suomessa on sama kuin suomenkielisillä. Sågblom-Ekin mukaan käytännössä samat oikeudet eivät kuitenkaan läheskään aina toteudu.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen miesAaronia solvattiin kotimatkallaan Helsingissä: Näin suomalaisnuoret perustelivat videolla rasismiaan – "Mustien pitää painua *ittuun"Asiantuntija: "Rasismin mielenterveysvaikutuksia ei vielä osata tunnistaa"Poliitikkojen rasistiset kirjoitukset herättävät maahanmuuttajissa pelkoa – "Koska ulkonäköni poikkeaa kantaväestöstä, ammuttaisiinko minutkin?"Kun Dora oli 12-vuotias, tuntematon mies heitti häntä lasipullolla päähän – tällaista on rasismi Suomessa: ”Se on tosi arkinen ilmiö””Kuole syöpään tai mieluummin sut raiskataan hengiltä”: Tällaisia ja pahempia viestejä Hanna on saanut yli vuoden ajan aloitettuaan MV-sivuston vastaisen kampanjan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:44
    Luonto ja eläimet

    Tuukan työpäivä keskeytyi yllättävällä tavalla – suden lounashetki tallentui videolle

  • Eilen19:51
    Kela

    Kelan Lehtonen pyytää anteeksi – nämä sanavalinnat "eivät menneet putkeen"

  • Eilen19:17
    Onnettomuudet

    Bussi törmäsi jalankulkijaan suojatiellä Vantaalla

  • Eilen18:58
    Taide

    Katsojasta tulee osa taideteosta "tekoälykauden perhedraamassa" Tampereella

  • Eilen18:18
    Perussuomalaiset

    Mikä on Perussuomalaisten ruotsi-linja? Riikka Purra kommentoi epäselvyyttä MTV Uutisille