Euroopan täytyy lisätä muskelia ja lopettaa pelkkä mielistely, asiantuntija katsoo.
Grönlanti-kysymys on lännen ja transatlanttisen liittouman kohtalonhetki.
Näin sanoo kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilä.
Penttilän mielestä Eurooppa, Tanska ja Grönlanti eivät selviä Yhdysvaltojen vaatimuksista mielistelemällä Yhdysvaltojen presidenttiä Donald Trumpia.
– Trumpin mielistely, joka on pelkkää mielistelyä, ei kannata, Penttilä sanoo Huomenta Suomessa.
Mielistely ilman riittävän kovaa selkänojaa näyttää Penttilän mukaan Trumpin näkökulmasta vain siltä, että edessä on "alistunut henkilö ja alistunut maa".
– Tarvitaan muskelia. Eihän Trump kunnioita muuta kuin sitä, että jollain on jotain tuotavaa pöytään, Penttilä sanoo.
Lue myös: Trumpin valtausuho ei laannu – "Suomi on puun ja kuoren välissä"
Moraalista on Trumpille on turha puhua, Penttilä arvioi. Sillä kun ei vaikuta olevan merkittävää roolia Yhdysvaltojen nykyisessä ulkopolitiikassa.
Esimerkiksi Yhdysvaltojen alkuvuoden iskua Venezuelaan on laajalti pidetty kansainvälisen oikeuden vastaisena. Ei ole kuitenkaan realistista odottaa, että tämä aiheuttaisi Yhdysvalloille mitään konkreettisia seurauksia.
Trumpin ulkopolitiikan ytimessä on nyt ajatus, että vanha maailmanjärjestys on mennyttä. Kuin alleviivatakseen tätä, Yhdysvallat ilmoitti haluavansa erota yli 66 järjestöstä, joista 31 YK:n alaisia.
– Vanha järjestelmä on (Yhdysvaltojen mielestä) roskiksessa. Nyt kilpaillaan, rakentaako Kiina oman Kiina-keskeisen järjestelmänsä vai tuleeko seuraavastakin järjestelmästä Yhdysvallat-keskeinen, Penttilä sanoo.
