Madridin keskustassa sijaitsevassa rakennuksessa on tapahtunut voimakas räjähdys, joka on tuhonnut useita kerrostalon kerroksia. Asiasta kertovat muun muassa Espanjan yleisradioyhtiö RTVE, El Pais -sanomalehti ja uutistoimisto AFP.
RTVE kertoi ensiksi ainakin kolmen ihmisen kuolleen, mutta pienensi myöhemmin lukua kahteen. Lisäksi useiden kerrotaan loukkaantuneen.
– Rakennuksessa näyttää tapahtuneen kaasuräjähdys, kertoi Madridin pormestari Jose Luis Martinez-Almeida toimittajille paikan päällä AFP:n mukaan.
Poliisin kerrotaan eristäneen alueen, ja useita pelastuslaitoksen yksiköitä on lähetetty kohteeseen. Pelastusviranomaisten mukaan kahden kuolonuhrin lisäksi yksi ihminen on vakavasti loukkaantunut ja kuusi lievästi.
– Yhdeksän pelastusyksikköä ja 11 ambulanssia on lähetetty rakennuksessa tapahtuneen räjähdyksen jälkeen, Madridin pelastusviranomaisten Twitter-tilillä kerrottiin.
Räjähdyksen kerrotaan vaurioittaneen rakennuksen julkisivua ja levittäneen rakennuksen kappaleita ja rojua tielle.
– Ääni oli todella kova, todella kova. En ole koskaan kuullut vastaavaa, kuvaili 43-vuotias kauppias Lorenzo Fomento räjähdystä AFP:lle puhelimitse.
Räjähdys tapahtui turistien tunteman Calle de Toledon varrella. Kyseessä on yksi Madridin keskeisistä historiallisista kaduista, ja räjähdyspaikka sijaitsee lähellä useita kaupungin nähtävyyksiä.

