- Italia, Sisilia
- Tenuta Rapitalà, IGT Sicilia Uutuus
- Nro 448347
- Hinta 8,74 €
Tenuta Rapitalan isäntä, Hugues Bernard, Gatinaisin kreivi, on syntyjään ranskalainen. Hänen vaimonsa, Gigi Guarrasi, kuului Palermon suuriin sukuihin ja yhdessä he päättivät lähteä suureen seikkailuun; uudelleen rakennuttamaan maanjäristyksen täysin tuhoamaa Tenuta Rapitalan viinitilaa.
Tarhoille istutettiin tyypillisiä sisilialaisia lajikkeita; Nero d`Avola, Catarratoa sekä tunnettuja kansainvälisiä lajikkeita, kuten Chardonnayta ja Pinot Neroa. Viinikellarit varustettiin uudenaikaisella kalustolla.
Tenuta Rapitala käsittää 175 hehtaaria, joista viljelyksessä on 105 hehtaaria viiniä. Nimensä tila on saanut Rabid-Allah ("River of Allah") joesta, joka virtaa viinitarhojen läpi. Jo nimestä voi päätellä, että kyseinen alue on ollut asutettuna antiikin ajoista lähtien.
Tämän viinin Nero d'Avola rypäleet kasvavat Camporlealen alueella 300-600 metrin korkeudessa. Maaperä on osaltaan tuliperäistä, osaltaan hiekan ja saven sekoitusta. Viini käy perinteisen punaviinikäymisen ja kypsyy isoissa keskipaahteisissa Allier- tammitynnyreissä.
Viini on väriltään rubiinin punainen ja hieman kehittynyt. Tuoksu on runsas ja tiiviin hedelmäinen. Mukana tuoksussa on tuoretta kypsää kirsikkaa. Maultaan tämä keskitäyteläinen viini on runsas. Tammi tuo viiniin paahteisia aromeja sekä mausteisuutta. Kypsien rypäleiden maku korostuu alkoholin tuntuna sekä viikunan makuna. Kevyet ja tasapainoiset tanniinit tuovat ryhtiä tälle maukkaalle viinille.
Minkä kanssa?
Tämä viini on loistava kesän mutkattomiin grillaushetkiin. Piano Malteselle hyviä ruokia ovat grillattu kana tai possu kevyen mausteisessa marinadissa sekä uudet perunat ja kesäsalaatti. Mukaan hyvää seuraa ja tätä viiniä niin päivä on parhaimmillaan.
Tarjoile noin 16-18 asteisena.
Viiniartikkeli: sommelier Petri Pellinen/ Ruokala
Uusimmat
-
20:55
Tampereen MM-lohkossa käynnissä karu kylvetys – Tre Kronor avasi hanat todellisella salamamaalilla
-
20:54
Lähde: Esa Lindell liittyy Leijonien MM-joukkueeseen
-
20:48
Ukrainan sota vaikuttanut koronatilanteeseen myös Suomessa – hoitovelka ja henkilöstövaje pahimpia huolia tuleviin epidemia-aaltoihin
-
20:35
Suomi ja Ruotsi toimittavat Nato-kirjeet Stoltenbergille yhdeksältä aamulla huomenna
-
20:30
Etsitkö sijoitusasuntoa? Kiinnitä huomiota tähän lämmitysmuotoon
-
20:14
Apua runsaista kuukautisista kärsiville: Simppelistä sidekikasta tuli yllättävä hitti somessa – oletko tullut ajatelleeksi?
-
20:13
Ukrainan puolustus Mariupolissa päättyy – kaupunki siirtyy kokonaan Venäjän haltuun: MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
20:05
"Vielä vuonna 2014 Putin halusi ymmärtää toisia näkökulmia": Venäjän presidentin kanssa saunonutkin Suomen USA-suurlähettiläs kertoi kokemuksistaan Fox Newsille
-
20:04
Mariupolin viimeinen laulu: Venäjä saavutti kaupungin huonolla taktiikalla, kovalla hinnalla ja liian myöhään
-
19:50
Näin Jukka Jalonen tekee ennen jokaista ottelua: "Se nyt on 30-vuotinen tapa"
-
19:49
SHL-mestaruuden ratkaissut suomalaispuolustaja löysi uuden seuran
-
19:41
Kevään yo-tulokset julki: Kieliin panostanut Ralf valitsi täysin eri taktiikan kuin muut
-
19:34
Tuore tutkimus vahvistaa: Hajukoirat ovat luotettavia koronatartunnan tunnistamisessa – tarkkuus laboratoriossa tehtävien pcr-testien luokkaa
-
19:27
Näiltä mailta Suomi on saanut lupauksia nopeasta Nato-ratifioinnista – myös Turkin suhteen ollaan luottavaisia
-
19:26
Tässä on Suomen Nato-hakemus, lue sanasta sanaan
-
19:02
Naton vastustajana tunnetun presidentti Halosen kurssi kääntyi: "Tarpeellinen toimenpide Euroopan muuttuneessa turvallisuustilanteessa"
-
19:01
Miten eturauhassyöpää voitaisiin hoitaa paremmin? Taudin selättäneeltä tärkeä viesti: "Sitten kun pissa on enemmän kengänkärjillä…"
-
18:59
Leijonien MM-lohkossa jättimäinen yllätys – dramaattinen tasoitus hyväksyttiin vain senttien turvin
-
18:59
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
18:53
Puhemies Matti Vanhanen paljasti henkilökohtaisen Nato-kantansa MTV Uutisille: "Kukaan ei ole kysynyt"
-
Lataa lisää