Ranskan GP:n lehdistökatsaus: Räikkönen heräsi Ruususen unesta

Kimi Räikkönen, kuva: Paul Gilham/Getty Images
Kimi Räikkönen, kuva: Paul Gilham/Getty Images
Julkaistu 02.07.2007 16:04(Päivitetty 02.07.2007 16:07)

Kimi Räikkönen palasi voittajaksi sunnuntaina ajetussa Ranskan GP:ssä. Ferrarin kaksoisvoitto sai runsaasti palstatilaa italialaislehdissä.

- Räikkönen heräsi Ruususen unesta ja voitti toisen kilpailunsa punaisissa, kolme kuukautta Melbournen voitokkaan ensiesiintymisen jälkeen. Räikkönen on saanut kärsiä kuukausia kritiikistä ja epäilyistä siitä, ettei hän sopisi Ferrarille, kirjoitti Il Giornale.

Lehti noteerasi Räikkösen suorituksen kouluarvosanalla 9

- Paalupaikka jäi puuttumaan, mutta muuten hän ajoi luonteelleen täydellisen kilpailun: viileydellä ja tarkkuudella.

Il Messaggero yllättyi hieman siitä, että Räikkönen sai ohittaa toisilla varikkokäynneillä tallitoverinsa Felipe Massan, joka on MM-sarjassa suomalaisen edellä.

- Järki puhui Massan voiton puolesta, mutta urheilullisesta näkökulmasta voiton ansaitsi Räikkönen, lehti myönsi.

- Valinta oli ongelmallinen, mutta kunniakas Ferrarille - tallipelin kiistattomalle kuninkaalle Michael Schumacherin diktatuurin vuosina. Räikkösen hidastaminen olisi murentanut hänen henkisen kanttinsa lopullisesti.

Useiden italialaislehtien tavoin myös Il Tempo päivitteli Räikkösen hillittyä juhlintaa pitkään odotetun voiton jälkeen.

- Vaikka Räikkösen kasvot olivat yhtä vähäilmeiset kuin aina, hänen olemuksestaan aisti tyytyväisyyden. Toinen Ferrari-voitto tuli hallitun ja määrätietoisen kilpailun jälkeen.

- Vaikeina kuukausina Räikkönen on joutunut arvostelun kohteeksi, mutta hän ei missään vaiheessa menettänyt malttiaan. Viileästä ja etäisestä luonteesta oli varmasti apua.

Englantilaislehdissä oltiin tyytyväisiä Lewis Hamiltonin kolmanteen sijaan, jonka ansiosta nuori britti kasvatti johtoaan MM-sarjassa. Toisaalta Ferrarin vahva esitys antoi miettimisen aihetta Britannian GP:n alla.

- Ferrarin selvä voitto muutti ennakko-odotuksia sunnuntaina Silverstonessa ajettavaan Britannian GP:hen. Hamiltonin mahdollisuudet kotivoittoon on myös arvioitava uudelleen, The Guardian myönsi.

Ranskan GP:n viimeinen voittaja?

Kimi Räikkösen nimi saattaa jäädä pitkäksi aikaa Ranskan GP:n voittajien kunniakirjan viimeiselle riville, sillä näillä näkymin maassa ei ajeta ensi kaudella lainkaan GP-kisaa.

- Kilpailun sankari? Ranskan GP:n 2007 voittaja, Kimi Räikkönen. Hänestä tuli mitä suurimmalla todennäköisyydellä viimeinen voittaja Magny-Coursissa - ja jopa Ranskan GP:ssä, ranskalainen Nice-Matin-sanomalehti kirjoitti ja kuvaili viikonlopun sujuneen mollivoittoisissa tunnelmissa.

- Harmaa taivas teki parhaansa sävyttääkseen jäähyväiskilpailun surullista tunnelmaa edellisillan helikopterionnettomuuden jälkeen. Ainoa valonpilkahdus oli vaalean suomalaisen ujo hymy hänen seistessään palkintopallilla kahden ja puolen kuukauden tauon jälkeen.

Myös Libération-sanomalehti surkutteli Ranskan GP:n kohtaloa. Lehden mielestä kaikki on kiinni rahasta eikä niinkään Magny-Coursin radan syrjäisestä sijainnista tai puutteellisista oheistoiminnoista.

- Espanjan Valencia, Singapore, Abu Dhabi, jopa Intia ja Venäjä ovat valmiita lyömään pöytään kaksi kertaa suuremman summan kuin Ranska tarjotakseen F1-spektaakkelin valtavine oheistuloineen (Ranskan GP:n tapauksessa 70 miljoonaa euroa radan lähiseudulle). Tässä yhteydessä Ranskan GP:n pitkä historia ei merkitse mitään.

Espanjalainen AS-urheilulehti ei myöskään löytänyt viikonlopusta liiemmin ilon aiheita Fernando Alonson jäätyä seitsemänneksi. AS ihmetteli Alonson autoon viikonlopun aikana iskeneitä teknisiä ongelmia sekä McLarenin valitsemaa taktiikkaa. Alonso tuli varikolle toisen kerran jo kierroksella 37 ja joutui ajamaan viimeiset 33 kierrosta raskaalla autolla.

- Taktinen virhe jätti Alonson seitsemänneksi. Hän oli viidentenä, kun talli muutti taktiikkaa ja tankkasi autoon 103 kiloa polttoainetta. Seurauksena oli kierrosaikojen romahtaminen.

AS kertoi Alonson menettäneen ystävänsä radan lähistöllä lauantaina sattuneessa helikopterionnettomuudessa.

- Sillä välin kun palkintopallilla juhlittiin, Alonso kulki vierestä pää painuksissa. Hän oli raivoissaan taktiikasta ja huonosta onnesta sekä surullinen kuultuaan samana päivänä ystävänsä kuolemasta. Oviedolaisen kädessä oli musta surunauha Emmanuel Longobardin muistolle. Quicksilver-firman pr-henkilö menehtyi helikopterionnettomuudessa edellisenä iltana vain vähän sen jälkeen, kun hän oli toivottanut Alonsolle onnea.

Teksti: Lauri Ouvinen 2.7.2007

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

F1