Floridan kuvernööri Ron DeSantis ei hyväksy transurheilija Lia Thomasin voittoa NCAA:n mestaruuskisojen 500 jaardin vapaauinnissa. Hän ilmoittaa, että Floridassa Emma Weyant tunnustetaan matkan parhaaksi naisuimariksi.
Uudet säännöt mahdollistivat, että yhdysvaltalainen transurheilija Lia Thomas sai kilpailla Yhdysvaltain yliopistourheilun kattojärjestö NCAA:n mestaruuskilpailuissa käymiensä hormonihoitojen johdosta. Hänestä tuli viime viikolla Atlantassa NCAA:n historian ensimmäinen mestaruuden voittanut transnainen, kun hän voitti 500 jaardin (457 metrin) vapaauinnin kilpailun 1,75 sekunnin erolla Emma Weyantiin.
Pennsylvanian yliopistoa edustaneen Thomasin kilpailemisesta naisten sarjassa on käyty kiivastakin julkista keskustelua. Osa on pitänyt asemaa muille epäreiluna ja huomauttanut, että miesten sarjassa kilpaillessaan hän ei ollut kummoinen uimari.
LUE MYÖS: Transurheilija voitti historiallisesti – olympiakävijältä voimakas avautuminen: "Tämä satuttaa minua ja muita naisia"
Floridan kuvernööri Ron DeSantis on nyt julkaissut leimalla varustetun dokumentin, jossa hän julistaa toiseksi sijoittuneen Virginian yliopiston Emma Weyantin voittajaksi.


