Pyykit koneesta kaappiin
Pyykin voi kuivattaa sisällä tai ulkona, narulla tai kuivausrummussa. Pyykin jälkikäsittelystä yleisintä on silittäminen, lakanoita ja muita isoja tekstiilejä mankeloidaan. Silittäminen ei ole välttämätöntä, sillä etenkin tekokuidut siliävät kuivuessaan. Silitetty vaate on kuitenkin siistin näköinen ja mukavan tuntuinen.
Niksi paikallaan - helpota homma
- Pyykki kuivuu parhaiten jos se on hyvin lingottu. Pesukonetta hankittaessa on hyvä kiinnittää huomiota lingon tehokkuuteen. Talopesuloissa on usein erillinen linko, sitä kannattaa käyttää etenkin jos pyykit kuivataan sisällä. - Pyykki oiotaan huolellisesti pesun jälkeen ja mahdollisuuksien mukaan käytetään henkareita, näin vaatteet kuivuvat mahdollisimman sileiksi.
- Kuivausrumpu kuivaa pyykin tehokkaasti ja nopeasti. Useimmat tekstiilit kestävät rumpukuivauksen, kuivaamisen lisäksi se sileyttää ja pehmentää pyykin. Tarkista aina hoito-ohjeesta kestääkö vaate kuivauksen kuivausrummussa.
- Vaatteet voidaan silittää hieman kosteana tai käyttää höyryrautaa. Kosteus helpottaa silittämistä ja lopputuloksesta tulee parempi. Silityslämpötila valitaan hoito-ohjemerkin mukaan. Silitys aloitetaan pienistä kohdista, esimerkiksi kauluksesta, ja edetään suurempiin osiin. Tällöin saadaan kerralla sileämpää, eikä vaate rypisty uudestaan.
Uusimmat
-
12:25
Eduskunta hyväksyi ravintoloiden sulkemisen kolmeksi viikoksi
-
12:13
Norjalaiset harkitsevat valitusta hiihtotähtensä hylkäämisestä – suomalaisasiantuntija kertoo miten tästä edetään: "Poikkeuksellista"
-
12:12
Nordean pitkittynyt katko vihdoin päättymässä – valtaosa palveluista toimii: "Emme missään tapauksessa odottaneet, että katko venyisi"
-
12:03
Mies surmasi samoissa uusnatsipiireissä liikkuneen miehen 50 puukoniskulla Riihimäellä – taustalla mustasukkaisuutta eksästä
-
12:00
Harri Syrjäsen tomaatti-fetapasta valmistuu nopeasti yhdessä kattilassa: "Aivan huikea ja helppo"
-
11:52
F1-sarja heitti visaisen kysymyksen – Kalle Rovanperän lohkaisu repeilytti: ”Kimi Räikkönen”
-
11:51
Pekka Pouta varoittaa: Ensi yönä alkaa luminen talvimyräkkä, pakkanen laskee jopa –30:een – "Kaikkia suositeltaisiin olemaan kotona"
-
11:45
THL: Suomessa on todettu 459 uutta koronavirustartuntaa – HUS-alueen ilmaantuvuusluku jo yli 300
-
11:42
MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – 459 tartuntaa, kahden viikon aikana reilusti yli 8000
-
11:35
Meghan väittää herttuatar Catherinen itkettäneen häntä juuri ennen häitään – paljasti kohuhaastattelussa syyn
-
11:31
Ministeri Saarikko: Päätös kuntavaalien siirtämisestä olisi voitu tehdä aiemmin
-
10:56
Annika Saarikon kolumni: Ei ole kansakunnan etu, jos maakuntien Suomi tyhjenee
-
10:53
Suomessa kehitteillä olevan koronarokotteen kaupallistamiseksi perustettiin yritys – kehitteillä helppo ja edullinen vaihtoehto pistokselle
-
10:52
Poliisi poisti koronalevityksestä epäillyn joogayrittäjän kuvan sivuiltaan – "Saavuttanut tarkoituksensa"
-
10:52
Kamera tallensi karatesession äkkipäätöksen – auto rysähti vauhdilla seinästä läpi: "Se oli varsinainen shokki"
-
10:50
Autoilija, huomio! Tällä viikolla sinulla on tavallistakin suurempi todennäköisyys saada sakot näistä rikkomuksista
-
10:42
Kuntavaalien siirtämisestä on tehty useita kanteluja oikeuskanslerille
-
10:29
Merivartiosto käännytti viime viikolla lähes sata ihmistä takaisin Viroon Helsingin satamassa – Virossa viikossa yli 9000 tartuntaa
-
10:25
Tullirikosten määrä väheni koronavuonna: Nuuskaa takavarikoitiin ennätysmäärä – huumeita narahti lähes 770 kiloa
-
10:19
Toni Nieminen poseeraa rakkaansa kanssa söpössä yhteiskuvassa – somessa tehtiin terävä havainto: "Oottepa samannäköisiä"
-
Lataa lisää