Putous-ohjaaja Joonas Nordmanin mukaan paluu tutulle studiolle toi realiteetit esiin koko porukalle.
Putous starttaa uusin jaksoin lauantaina 21. tammikuuta MTV3-kanavalla. Tulevalla kaudella mukana on myös Joonas Nordman, joka muistetaan kahden viimeisimmän kauden näyttelijäkaartista. Ennen näyttelijän saappaisiin astumista Nordman oli käsikirjoittamassa Putouksen viidettä tuotantokautta.
Tällä kertaa Nordman on tehnyt täysin uuden aluevaltauksen ohjelman suhteen, sillä hän on loikannut kameran edestä ohjaajan penkkiin.
– On ollut mielenkiintoista ottaa tämä uusi tehtävä vastaan. Vaikka olen kolme vuotta katsonut vierestä ohjaajan toimintaa, niin nyt vasta on tajunnut, mitä kaikkea tähän kuuluu, Nordman toteaa.
Kuluneella viikolla Putouksen näyttelijät ja tuotantotiimi ovat vihdoin päässeet siirtymään tutulle studiolle väliaikaisista treenitiloista.
– Nyt kun pääsimme studiolle, niin todellisuus vasta iski vasten kasvoja ja realiteetit tulivat kaikille esiin. Alkuun tuntui, että tässähän on hirveästi aikaa ja nyt ensimmäinen lähetys onkin jo viikon päästä.
Tulevan kevään suhteen Nordman luottaa vahvasti ohjelman uuteen näyttelijäkaartiin, vaikka moni heistä on vasta nyt ensimmäistä kertaa mukana suorassa tv-lähetyksessä. Nordman toivoo, että hän voi olla näyttelijöille tukena livehetken koittaessa.
– Näyttelijät itsessään tuovat uutuuden tähän ohjelmaan. Meidän muiden tehtävä on tukea heitä.
