Jääkiekosta puhuminen jumissa olevissa tulitaukoneuvotteluissa on häpeällistä, tutkija sanoo.
Yhdysvaltojen ja Venäjän välisestä jääkiekkopelistä puhuminen on "naurettavaa" ja "katastrofi", sanoo ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes MTV Uutisille.
Kremlin mukaan presidentit Donald Trump ja Vladimir Putin keskustelivat maiden välisten jääkiekko-otteluiden järjestämisestä tiistaisessa puhelussaan.
– Donald Trump tuki Vladimir Putinin ajatusta järjestää jääkiekkopelejä Yhdysvalloissa ja Venäjällä venäläisten ja yhdysvaltalaisten pelaajien välillä, Kreml sanoi.
Otteluihin osallistuisi Kremlin mukaan pelaajia sekä NHL- että KHL-liigoista. Yhdysvaltojen hallinto ei ole kommentoinut jääkiekko-otteluiden mahdollisuutta.
NHL:n tiedottajan mukaan olisi "sopimatonta" kommentoida ehdotusta tässä vaiheessa.
Venäjä ei ole saanut osallistua jääkiekon arvokisoihin sen jälkeen, kun se aloitti suurhyökkäyksen Ukrainaan helmikuussa 2022.
Myös esimerkiksi NHL:n helmikuussa pidetty neljän maan turnaus järjestettiin ilman venäläispelaajia.



