Pukinkonttiin laitettavat elintarvikkeet vaativat kylmäsäilytyksen
Helposti pilaantuvia jouluherkkuja ei pitäisi lainkaan laittaa joulupaketteihin, ellei tuotteille voida varmistaa katkeamatonta kylmäketjua valmistajalta lahjan saajalle saakka, suosittelee Elintarvikevirasto. Jos lahja sisältää tyhjiöpakattuja kalatuotteita, juustoja, pateita tai muita helposti pilaantuvia elintarvikkeita, tuotteiden oikeasta säilytyslämpötilasta täytyy huolehtia, jotta tuotteet säilyvät turvallisina. Elintarvikevirasto muistuttaa, että tällaisten elintarvikkeiden huoneenlämmössä säilyttämiseen liittyy ruokamyrkytysriski. Väärin säilytetty tuote myös pilaantuu helposti.
Helposti pilaantuvien elintarvikkeiden säilyttäminen riittävän kylmässä on tärkeimpiä keinoja ruokamyrkytysten ehkäisemiseksi, sillä useimpien ruokamyrkytysbakteereiden toiminta hidastuu merkittävästi alle kahdeksan asteen lämpötilassa. Eräät ruokamyrkytysbakteerit, kuten Listeria monocytogenes ja Clostridium botulinum, pystyvät kuitenkin lisääntymään jopa kolmen asteen lämpötilassa. Riskielintarvikkeita näiden bakteerien suhteen ovat tyhjiöpakatut kylmäsavustetut ja graavisuolatut kalatuotteet. Elintarvikeviraston mukaan näille tuotteille turvallinen säilytyslämpötila on tavanomaista kotijääkaapin 7 - 8 asteen lämpötilaa alhaisempi eli alle kolme astetta. (Mtv3-Finfood)
Uusimmat
-
09:44
250-jalkaisen superjahdin ohjausjärjestelmä petti kohtalokkaassa paikassa – video näyttää, kuinka alus teki tuhoa rannassa
-
09:44
Kommentti: Hannu Mikkola osoitti tiukimmassa mahdollisessa paikassa olevansa täydellinen esimerkki siitä, mikä rallissa on parasta
-
09:30
Edustajainhuone hyväksyi Bidenin jättimäisen 1,9 biljoonan dollarin koronaelvytyspaketin
-
09:30
Janne Katajalta odottamattomia paljastuksia itsestään – kertoo nyt, miksi pelkää sairaalloisesti bakteereja ja tilaa ravintola-annokset lasten listalta
-
09:20
Krista Pärmäkosken kisakunto vielä mysteeri jopa suomalaistähdelle itselleen – "Varmasti kysymysmerkki kaikille"
-
09:17
Ruotsi valmistautuu Isis-perheiden paluuseen – jokaisesta lapsesta tehty huoli-ilmoitus
-
09:10
Loppuvatko Ferrarin sisäiset sodat Sebastian Vettelin lähdön jälkeen? – Talli linjasi odotuksensa kaksikolle: "Yksikään yksilö ei mene tiimin edelle"
-
09:09
Kalle Rovanperä hyökkää takaa-ajoon: Rovaniemen MM-rallissa ratkaisujen päivä – MTV Urheilu seuraa
-
09:06
Tiger Woods on toipumassa – kiittää saamastaan tuesta
-
09:03
Christoffer Strandberg esitti jälleen imitaation tasavallan presidentistä – palautetta ei toistaiseksi ole kuulunut: "Ei ole nyt Sauli laittanut DM:ää"
-
08:55
Voiko sipseistä todella tehdä hyvää perunamuusia? MTV testasi somea hämmentäneen ohjeen
-
08:54
NHL:n yön suomalaiset: Tehoiltaa viettänyt Mikko Rantanen asetti mailansa oikeaan paikkaan
-
08:45
Maastohiihdon seuraava valtiatar astuu esiin tänään MM-kisoissa – "Äärimmäinen kone, tiet auki tähtiin"
-
08:42
Aseellisessa ryöstössä varastetut Lady Gagan koirat palautettu – maksoiko tähti luvatun puolen miljoonan dollarin löytöpalkkion?
-
08:31
Rallimaailma suree Hannu Mikkolaa – "Yksi kaikkien aikojen parhaista kuljettajista on kuollut"
-
08:20
Korona on armoton vihollinen, mutta Risto Isomäen mukaan taistelusta voi seurata paljon hyvääkin: "Siitä on meille paljon iloa"
-
08:20
Isometsä: Tällä tavalla Iivo Niskanen taistelee tänään mitalista – "Ehdotonta"
-
08:11
IL: Ano Turtiainen erotettiin perussuomalaisista
-
08:11
Haitissa massapako vankilasta: 25 kuoli, 200 vankia edelleen karkuteillä
-
08:05
Valloittava Nuppu-karitsa leikkii koirien kanssa ja asioi eläinkaupassa: "Luulen, että aika monet kyllä hieraisivat silmiään"
-
Lataa lisää