Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Professori: Tämä on hallituksen vähäisistä työllisyyskeinosta vaikuttavin – "Vaikeimmat päätökset vasta tulevaisuudessa"

6:35Mitä budjettiriihessä päätettiin? Kansantaloustieteen professori antaa risuja työllisyystoimilleMitä budjettiriihessä päätettiin? Kansantaloustieteen professori antaa risuja työllisyystoimille
Julkaistu 09.09.2021 18:55

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Hallitus esitteli tänään budjettiehdotuksensa ensi vuodelle, ja esitys on saanut osakseen jo runsaasti kritiikkiä.

Arvostelunkohteena ovat olleet muun muassa työllisyyskeinot tai pikemminkin niiden puute. Esimerkiksi Elinkeinoelämän keskusliitto, Suomen Yrittäjät ja oppositio ovat iskeneet kyntensä juuri työllisyyskysymyksiin.

Työ- ja elinkeinoministeriön asettamaa tutkijaryhmää johtava Markus Jäntti on samoilla linjoilla. Ryhmä antoi oman ehdotuksensa työllisyystoimista kesäkuussa.

– Meidän suosituksistamme tai ehdotuksista ei ollut yksikään hallituksen päätöksissä, joten siinä mielessä voisi antaa risuja. Toisaalta on niin, että osa ehdotuksistamme on jo toteutettu, esimerkiksi työttömyyseläkeputken poisto, Tukholman yliopiston kansantaloustieteen professori Jäntti kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Lue myös: Ilmastotoimia, velkaa ja veromuutoksia – tästä kaikesta hallituksen budjettiesitys koostuu

Hallitus pyrkii nyt kohentamaan työllisyyttä muun muassa korottamalla opintotuen tulorajoja määräaikaisesti ensi vuonna.

– Tämän päivän päätöksissä oli hyvin vähän työllisyyttä koskevia. Vaikuttavin lienee opiskelijoiden tulorajojen tarkistukset, jotka varmaan vähän lisäävät työllisyyttä. Vaikeimmat päätökset tullaan ehkä tekemään vasta tulevaisuudessa, Jäntti toteaa.

Hallitus kertoikin, että työllisyystoimet, joilla julkista taloutta on määrä vahvistaa 110 miljoonalla eurolla, päätetään kokonaisuudessaan helmikuussa 2022.

Lue lisää: Elinkeinoelämä ryöpyttää hallituta velanotosta

Ei helppoja keinoja

Jäntti ei myöskään pidä merkittävinä hallituksen toimia työperäisen maahanmuuton helpottamiseksi, sillä kilpailu työvoimasta maailmalla on kovaa.

Hallitus ilmoitti alkuvuonna valmistelevansa pikakaistaa, jolla erityisosaajat ja kasvuyrittäjät voisivat saada työluvan kahdessa viikossa. Tämä valmisteilla oleva pikakaista on tuoreen päätöksen myötä tarkoitus laajentaa tutkijoihin ja opiskelijoihin.

Professori myös muistuttaa, ettei työllisyyden nostamisessa ole helppoa tietä.

– Sellaisia toimenpiteitä, joiden varmasti tiedetään nostavan työllisyyttä ilman, että niistä on merkittäviä kielteisiä vaikutuksia, on todella vähän.

Viiden jälkeen -ohjelma aina arkisin kello 16.55! Katso kaikki jaksot MTV-palvelusta. 

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat: Näin valtion budjetti pitäisi rakentaa – hintojen nousun hillitsemiseksi keinot vähissäAsiantuntija uskoo hallituksen romuttavan ajanpeluulla työllisyyspäätökset – SAK pelkää työttömyysturvan heikennyksiäOnko keskusta valmis polttoaineveron korotuksiin, jos nykyiset ilmastopäätökset eivät riitä? Saarikko MTV:lle: Emme ole sitoutuneet toimiin, jotka kurittavatHallituksen puoliväliriihestä povataan vaikeaa – lähde MTV Uutisille: Vasemmistopuolueita vaivaa suruttomuus menojen suhteenVesa Vihriälä hallituksen työllisyystoimista: myös hankalista asioista tulisi päättää ajoissa ja selvästä syystä – "Budjettiriihessä päätetään menoista, jotka tulevat ensi vuonna voimaan"Mihin Suomen rahat riittävät? Kokoomukselta kovaa näpäyttelyä valtion budjetista: "Voit mainiosti tässä paljastaa, jos keinoja on"
Marinin hallitusPolitiikkaTaloustiedeViiden jälkeenTalous

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • 17.5.00:01
    Politiikka

    Kysely: Orpon hallitus häviää kansan mielestä Marinin hallitukselle lähes kaikessa

  • 5.5.14:58
    Politiikka

    Hedelmöityshoitojen Kela-korvaus herättää hämmennystä

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt

  • 14.4.20:21
    Vaalit 2025

    MTV:n politiikan toimittaja: Perussuomalaisten vaalitappion taustalla muutakin kuin hallitusvastuu

  • 03.11.202418:24
    Luontokato

    Luontopaneelin puheenjohtaja arvostelee päättäjiä: Luontokatoa ei ehkä saada pysäytetyksi