Tehtävästään väistyvä presidentti Tarja Halonen oli valinnut valtiopäivien avajaiskonserttiin hopea-oranssisen asukokonaisuuden, jonka upeana yksityiskohtana oli ekologinen laukku.
Tarja Halosen harvinaisen rohkea asuvalinta ihastutti tiistaina Musiikkitalolla pidetyssä juhlakonsertissa. Punatukkainen presidentti oli valinnut ylleen asun, joka korosti valtakunnan äidin hiusten väriä. Murretun oranssin lisäksi asun väreihin kuului upeasti kiiltänyt hopea, jonka sävymaailma jatkui niin kengissä kuin käsilaukussakin.
Asukokonaisuuden kiinnostava yksityiskohta oli juuri hopeinen käsilaukku, joka oli ekologisesti valmistettu. Kyseessä oli nimittäin virvoitusjuoma - ja oluttölkkien avaajista valmistettu käsintehty laukku. Yhteen laukkuun menee noin 200 avaajaa. Tuotetta myydään Suomessa muun muassa verkkokaupassa ja sen hinta on noin 60 euroa.
(MTV3)