Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi etsii yhä Oulun tapon yrityksestä epäiltyä – huhtikuussa puukotettua miestä on päästy kuulemaan

Julkaistu 06.05.2021 15:16
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Oulun poliisi on jatkanut Oulun Linnankadulla yksityisasunnossa tapahtuneen tapon yrityksen tutkintaa. Teosta epäilty tai epäillyt ovat kuitenkin yhä kateissa.

Rikos tapahtui sunnuntaina 18. huhtikuuta puolen päivän aikaan.

Oulun poliisista kerrotaan, että esitutkinnassa ei olla vielä päästy tilanteeseen, jossa ketään voitaisiin ottaa tapauksen johdosta kiinni.

– Tutkintaa tehdään kokoajan, mutta vielä ei ole tehty kiinniottoja, poliisista kerrotaan.

Miesuhria oli puukotettu tilanteessa useita kertoja ja hän joutui sairaalahoitoon. Poliisin mukaan uhria on kuitenkin päästy kuulemaan.

"Kaikista vihjeistä voi olla apua"

Motiivia väkivaltarikoksen taustalla selvitetään yhä. Poliisista todetaan, että tapaus ei aiheuttanut sivullisille vaaraa.

Oulun poliisin ottaa yhä vastaan havaintoja tai muita tietoja tapauksesta vihjepuhelinnumeroon 0295 416 194 tai sähköpostilla vihjeet.oulu@poliisi.fi.

– Ollaan saatu jonkin verran vihjeitä, mutta jos joku vielä jotain muistaa, niin kaikista vihjeistä voi olla apua.

Lue myös: Poliisi pyytää yleisövihjeitä Oulun Linnankadun epäillystä puukotuksesta – epäiltyä tekijää ei ole tavoitettu

Lue myös: Oulun poliisilla useiden tuntien operaatio kerrostaloasunnossa: tutkinnassa väkivaltarikos

Lisää aiheesta:

Poliisi etsii yhä viikkoja tavoiteltua Veeraa – ei vieläkään paljasta, mistä vakavasta väkivaltarikoksesta naista epäilläänOulun veriteosta epäilty tunnusti – tämä kaikki Kaukovainion epäillystä taposta tiedetään Turussa perjantai-iltana sattuneesta puukotuksesta pyydetään lisävihjeitä poliisille – käräjäoikeus vangitsi miehen epäiltynä murhan yrityksestäTunnetko tätä miestä? Poliisi etsii Turun keskustassa tapon yrityksestä epäiltyäPoliisilla on ajatuksia siitä, missä Haagan epäilty puukottaja on – mutta onko hän vaarallinen sivullisille? "Tietenkin tällainenkin vaihtoehto on olemassa"Poliisi etsi kadonnutta – nyt tutkii tapausta murhana ja pyytää havaintoja kansalaisilta, useita miehiä vangittu
PoliisiOuluVäkivaltaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 16:40
    Jyväskylä

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden