Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poikkeukselliset Linnan juhlat jättävät ison loven muotisuunnittelijoiden rahapusseihin – Mert Ostamo myöntää: "Puhutaan tuhansista euroista"

Juho Tirkkonen
Julkaistu 21.11.2021 12:00
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Tänä vuonna Linnan juhlat järjestetään jälleen poikkeusjärjestelyin.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kertoi tällä viikolla tiedotustilaisuudessa, että tänä vuonna Linnan juhlat järjestetään viime vuoden tapaan poikkeusjärjestelyin.

Kutsuvieraita tilaisuudessa on noin 200, sisältäen puolisot. Lähes kaikki kutsuvieraat ovat Niinistön mukaan Linnan juhlien ensikertalaisia. Kutsuja ei ole kuitenkaan vielä lähetetty. Juhlien teemana tänä vuonna ovat terveydenhuollon henkilöstö sekä Suomen vapaaehtoistyö.

Lue myös: Tällaiset ovat Linnan juhlien poikkeusjärjestelyt - vain 200 vierasta, yksinkertaistettu pukukoodi

Muotisuunnittelija Mert Otsamon luomuksia on nähty Linnan juhlissa useamman vuoden ajan, mutta tänä vuonna tilauksia ei ole tullut yhtään. Otsamo kertoo, että normaalina vuotena Linnan juhliin tulee tilauksia neljä tai viisi viikkoa ennen itsenäisyyspäivää.

– Me teemme tällä hetkellä mallistoamme valmiiksi, mutta olemme raivanneet kalenteriin tilaa juuri tähän vuoden aikaan tilaa tilaustöille, Otsamo kertoi Taittingerin tilaisuudessa.

– Teimme aikoinaan Jasper Pääkkösen puolison Alexandran puvun Linnan juhlien puvun kolmessa päivässä. Näitä pystyy tekemään tosi nopeasti, koska meillä on hyvä tiimi.

Jasper pääkkönen ja alexandraMert Otsamo teki Jasper Pääkkösen Alexandra-puolison puvun Linnan juhliin vuonna 2018.Jarno Kuusinen / Compic/All Over Press

Syksy on muotisuunnittelijoille normaalisti rahallisesti hyvää aikaa, sillä useat Linnan juhlien kutsuvieraat teettävät uniikit puvut itsenäisyyspäivää varten. Viime vuonna, eikä tänä vuonna juhlia järjestetä normaalissa mittakaavassa, joten suunnittelijoilta on jäänyt saamatta pitkä penni.

– Minäkin teen yleensä viidestä kahdeksaan pukua Linnaan, joten on se huomattava lovi rahapussissa. Puhutaan tuhansista euroista.

– Koronan tuoma aika on pistänyt asiat uusiksi. Suunnittelijana ja luovana ihmisenä täytyy suhtautua ja muuntautua tilanteissa.

Otsamo työskentelee monen artistin kanssa sekä teki kesällä paljon morsiamille hääpukuja.

– Olen ollut tosi onnekas, että minulla on ollut tosi hyvä vuosi muuten. Tuntuu, että ihmisillä on ollut käyttää rahaa vaatteisiin. Monet hääpukuasiakkaat ovat tilanneet kaksi hääpukua, ensin tilataan juhlapuku ja sitten ilta- tai brunssipuku.

Näin Linnan juhlat järjestetään tänä vuonna, presidentti Sauli Niinistö kertoo:

3:22Näin Linnan juhlat poikkeavat normaalista tänä vuonna – Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kertoo

Lisää aiheesta:

Mert Otsamolta suoraa puhetta suomalaisen designin haasteista: "Pelkkä kaupallisuus ei ole ulkomailla kiinnostavaa"Sittenkin pukuloistoa! Pukusuunnittelijat eivät jääneet suremaan peruttuja Linnan juhlia, vaan järjestivät nukkelinnanjuhlat – katso upeat kuvat: "Hulluin, mutta paras juttu ikinä"Muotisuunnittelija Katri Niskanen ehti jo saada tilauksia itsenäisyyspäiväksi – presidentin ratkaisu ei yllättänyt: "Kunnioitan päätöstä"Muotitaiteilija Jukka Rintala aavisti Linnan juhlien peruuntumisen – yksi seikka paljasti: "Se oli selvä merkki"Samettista ja rohkeaa! Tällaisia pukuja nähdään Linnan juhlissa – suunnittelija arvioivatKuin James Bond! Arman Alizad Linnan juhliin agenttityylissä
Mert OtsamoSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Mert Otsamo
  • 12.8.18:01
    Sanna Marin

    Vogue Scandinavia jakoi otoksen Sanna Marinin rennosta festarityylistä

  • 11.8.15:04
    Sanna Marin

    Sanna Marin julkaisi vauhdikkaita festariotoksia – tanssi pöydällä

  • 06.12.202421:39
    Arttu Wiskari

    Pauliina Wiskari säväytti dramaattisessa asussa – näyttävät piikkiyksityiskohdat

  • 06.12.202420:55
    Linnan juhlat

    Marja Hintikka loisti vaaleanvihreässä asussa

  • 04.12.202418:30
    Linnan juhlat

    Muotisuunnittelijat paljastavat: Tällaisia summia Linnan juhlien puvuista maksetaan