Pohjatyö laatoitukselle
Kosteatila pitäisi laatottaa. Tämä ei aiheuta päänvaivaa vaan pohjatyö. Talo on 50-luvulla rakennettu kivikerrostalo, joka on aika kalkkipitoinen. Kosteantilan seinässä on tällä hetkellä kosteantilan maali, joka kukkii. Kuinka tarkasti maali pitää poistaa? Seinää ei ole tehty aivan "sentin" tarkasti ja se vaatisi hieman myös oikomista. Kuinka seinä tulisi käsitellä ja minkälaisen laastin siihen saisi pysymään? Olisin myös kiitollinen materiaalivinkeistä niin laastien kuin kosteuseristeen osalta.
Oletan, että kalkkipitoisuudella tarkoitat muurattua seinää, joka on rapattu kalkkilaastilla (on hyvin pehmeää). Rappaus pitäisi tunnustella / koputella varovasti kauttaaltaan ja todeta sen kiinni oleminen alustassaan. Irtonaiset kohdat olisi piikattava pois ja rapattava uudelleen, jollakin saman kovuisella tai mieluummin hieman pehmeämmällä laastilla. Jos paikkalaasti on kovempaa (sementtipitoisempaa) saattaa se kuivuessaan ja kutistuessaan korkata vielä suuremman palan vanhaa rappausta irti seinästä.
Tämä laasti- ja rappauspuoli ei ole itselleni niin tuttua aluetta, että uskaltaisin antaa joitakin tuotenimiä, mutta ota yhteyttä johonkin alan yritykseen.
Uusimmat
-
10:53
Nyt puhuu perussuomalaisten duunariosaston pomo – Riikka Purralle ytimekäs viesti
-
10:47
Miten Pennasen Leijonat pesti vaikuttaa Ilvekseen? Jukka Jaloselta selkeä näkemys
-
10:44
Keitätkö sinäkin nyt kahvia näin? Suomalaisten rutiineissa yksi selkeä muutos
-
10:29
Säässä pian hyinen käänne – lämpötila romahtaa ensi viikolla
-
10:27
Satoja hylkeitä ja merileijonia kuollut lintuinfluenssaan
-
10:27
Petturuutta, pelkoa ja laittomia ylityksiä: CNN:n toimittaja matkasi siirtolaisperheiden kanssa kohti mahdollisuuksien maata
-
10:13
Yle: Opiskelijat voivat saada yliopiston valtaamisesta opintopisteitä
-
09:57
Kuluttajansuojalaki uudistuu lokakuun alusta – mitä se tarkoittaa nettishoppailijalle?
-
09:54
Ukraina: Venäjä menetti päivässä 340 sotilasta ja 34 tykkiä – MTV seuraa sotaa
-
09:45
Kriminologi: Vain Meksikossa Ruotsia enemmän pommi-iskuja
-
09:45
Jari-Matti Latvalalla realistinen näkemys Kalle Rovanperän tilanteesta: "Hän saattaa hävitä"
-
09:41
Sota-asiantuntija: Tästä syystä Ukrainan vastahyökkäys ei pystynyt läpimurtoon kriittisellä hetkellä
-
09:40
Työryhmä: Yksityisen turvallisuusalan koulutuksen pitäisi olla nykyistä pidempi – erityishuomio voimakeinoihin
-
09:36
Putin pyytää Prigozhinin ex-avustajaa johtotehtävään
-
09:35
Jukka Haapalainen TTK-tuomariston arvioinnista: "Pyrkimyksenämme ei ole ketään..."
-
09:05
Suomessa on tuhansia taloyhtiöitä, joiden osakkaat voivat pahimmillaan menettää kaiken – nämä ovat varoitusmerkit
-
09:01
Mitä ihmettä? Korkea-arvoiselta ruotsalaisjäseneltä julkea temppu – äänesti omaa liittoaan vastaan Venäjä-päätöksessä
-
08:37
Kalle Rovanperällä selkeä suunnitelma kiihkeässä mestaruustaistossa – "Kaikki voi kääntyä päälaelleen"
-
08:18
Britney Spears tanssi somessa veitsiä heilutellen, poliisi hälytettiin paikalle – laulaja selittää: "Yritän imitoida Shakiraa"
-
08:14
Olli Juolevi heivattiin NHL-joukkueesta
-
Lataa lisää