Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perussuomalaisten uusi valtiosihteeri kertoo lähteneensä Espoosta, koska pihalta kuului liikaa "jalla jallaa"

Perussuomalaisten uusi valtiosihteeri Antti Salminen pitää vanhoja lausuntojaan häpeällisinä.
Perussuomalaisten uusi valtiosihteeri Antti Salminen pitää vanhoja lausuntojaan häpeällisinä.All Over Press
Julkaistu 22.04.2024 18:43

MTV UUTISET – STT

Antti Salmisen Ylelle vuonna 2017 antamat kommentit ulkomaalaisista ja maahanmuutosta nousivat uudelleen esiin, kun hänet valittiin viime viikolla puoluesihteeriksi.

Perussuomalaisten valtiosihteeriksi nimitetty Antti Salminen kertoo Iltalehdelle, että hänen vanhat haastattelukommenttinsa hävettävät.

Kanta-Hämeessä Lopella asuva Salminen valittiin viime viikolla elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps.) ja sisäministeri Mari Rantasen (ps.) valtiosihteeriksi, ja nimityksen jälkeen hänen Ylelle keväällä 2017 antamansa haastattelu on noussut uuteen valoon. Salmista haastateltiin perussuomalaisten kesän puoluekokouksen vuoksi, missä Sampo Terho ja Jussi Halla-aho pyrkivät puolueen johtoon paikan jättäneen Timo Soinin tilalle.

Sittemmin Halla-aho voitti ja puolueen eduskuntaryhmä hajosi. Jo haastattelun aikaan Salminen oli Lopen kunnanvaltuutettu, ja Ylen haastattelussa hänen kerrotaan muuttaneen pois Espoon Ymmerstasta, koska pihalta kuului liikaa "jalla jallaa" eikä lähijunan tunnelma ollut hänelle tarpeeksi suomalainen.

– Ei Syyriassa tai Afganistanissa maasta nouse kaasua, joka tekee niistä paikoista ikäviä, vaan sen tekevät ihmiset, Salminen muun muassa totesi Ylelle ja kertoi myös olleensa kansallismielisessä Suomen Sisu -järjestössä aktiivinen.

"Onhan se aivan absurdia tekstiä"

Sunnuntaina Iltalehdelle Salminen kertoi, ettei hän muistele vuoden 2017 haastattelua ylpeydellä.

– Nyt kun sitä katsoo, onhan se aivan absurdia tekstiä ja hävettää, että tuollaista on mennyt sanomaan, Salminen sanoi Iltalehdelle.

Hänen mukaansa silloisissa kommenteissa kuului rivijäsenen turhautuminen. Hän kertoi Espoon-lähdön taustalla olleen maahanmuuttajien lisäksi yleinen hälinä ja asuntojen hinnat. Hän sanoi myös jättäneensä eronpyynnön Suomen Sisun jäsenyydestä.– En osaa sanoa, mitä tuolloin järkeilin, että tuli noin karkeaa tekstiä sanottua. Ehkä jopa yritin tahallani tökkiä silloista puoluejohtoa olemalla tarpeettoman karkea, hän totesi Iltalehdelle.Maanantaina Salminen ei halunnut kommentoida vanhoja lausuntojaan enempää STT:lle.– Iltalehden kommentit ovat kattavat ja saavat riittää tästä aiheesta, hän vastasi STT:n haastattelupyyntöön tekstiviestitse. 







Kertoi oppineensa työstä

Salminen on tehnyt aiemmin uraa tietoturvatehtävissä muun muassa Koneessa ja eläkeyhtiö Eterassa. Iltalehdelle hän kertoi, että työskentely kansainvälisessä ympäristössä on sittemmin vaikuttanut hänen maailmankuvaansa.

– Olen oppinut katsomaan asioita vähän eri tavalla, hän sanoi.

Lue myös: Mediat: Mari Rantasen valtiosihteeri Juha Martelius nousemassa suojelupoliisin johtoon

Lisää aiheesta:

Kirsi Piha pimitti eronsa kokoomuksesta lähes vuoden – paljastaa nyt, miksi tuli julkisuuteenNäin Timo Soini olisi hoitanut Vornasen tapauksen – "Mokannutta ei saa hylätä"Jos Vornanen lähtee eduskunnasta, tilalle nousee tämä mies: "Pöyristyttävää, että noin poliisilta lipsahtaa"Oppositio aikoo esittää epäluottamusta tuoreelle elinkeinoministeri JunnilalleNäin Timo Soini reagoi nyt, kun näytimme hänelle videon jytkystä vuosien takaa – myös mielipide Jussi Halla-ahosta tuli selväksiEx-kansanedustaja Tiina Elovaara liittyi nuorena protestiliikkeeseen, lopulta maahanmuuttoöyhötys tuhosi poliittisen kodin: "Kävin kahden rintaman sotaa"
PerussuomalaisetWille RydmanMari RantanenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perussuomalaiset
  • Eilen18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • ke14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista

  • ti11:09
    Politiikka

    Kaisa Juuso palkkasi poikansa eduskunta-avustajakseen

  • ma15:11
    Teemu Keskisarja

    Eduskunnan haahuilija vai hikipinko? Teemu Keskisarja sivalsi kollegoiden poissaoloista, mutta sai heti kiperän vastauksen

  • 23.10.12:48
    Politiikka

    MTV:n tiedot: Datakeskusten sähköverotuki poistuu, mutta tilalle kaavaillaan uutta tukea, jotta Google ei hylkäisi Suomea