Oli sunnuntaiaamu, kun palomies Jari Saarion 24-tuntinen työvuoro Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen Niittykummun paloasemalla päättyi. Levon sijaan pitkän vuoron tehnyt mies päättikin suotaa Tallinnaan.
Saarion vaimo tuli hakemaan miestään töistä ja suunnitelmissa oli lähteä käymään Hämeenlinnassa. Tyyni sää sai kuitenkin suunnitelmat muuttumaan hetkessä. "Se oli sellainen päähänpisto", Saario kuvailee.
– Katsoin merelle, että nyt on niin tyyntä, että lähden soutamaan, kun siitä ollaan niin kauan puhuttu. Otin eväät mukaan ja lähdin Lauttasaaresta painelemaan, Saario kertoo MTV Uutisten haastattelussa.
– Vähän oli kramppeja matkan aikana, mutta hyvin se meni. Sai olla rauhassa ja se oli kunnon terapiaa.
Matkan ensimmäisenä etappina oli Halliluoto, joka on viimeinen saari ennen avomerta Helsingin edustalla. Sinne miehellä kesti soutaa noin kaksi tuntia. Tämän jälkeen maa jäi kauas taakse ja lopulta hän saapui Tallinnan rannikolle 8–9 tunnin päästä.
– Tallinnan kärki näkyi illalla. Matkalla oli pikkasen sivutuulta, mutta keskellä oli ihan tyyntä. Se oli kyllä todella siistiä.
"Soitin vaimolle, että hengissä selvittiin"
Mies jatkoi soutamistaan kohti Tallinnan satamaa, jossa maihinnousu veneen kanssa ei kuitenkaan onnistunut. Oli jatkettava uuden paikan etsintää, ja lopulta maihinnousupaikaksi valikoitui Tallinnan Pirita.

