Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääsykoe päättyi puolitoista minuuttia etuajassa Etelä-Koreassa – opiskelijat jättivät oikeuskanteen

1:50Eteläkorealaiset nuortuivat jopa kaksi vuotta yhdessä yössä – Tästä on kyseKATSO MYÖS: Eteläkorealaiset nuortuivat yhdessä yössä kesäkuussa 2023 – tästä on kyse.
Julkaistu 21.12.2023 19:01
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

lifestyle@mtv.fi

Joukko eteläkorealaisia opiskelijoita haastaa maan hallinnon oikeuteen, koska heidän pääsykokeensa päättyi 90 sekuntia etuajassa. Tapauksesta kertoo muun muassa BBC.

Opiskelijat vaativat kullekin heistä 20 miljoonan wonin (noin 139 73 euron) korvausta. Sen kerrotaan vastaavan vuoden opiskelukustannuksia kokeen uusimiseksi.

Asianajajan mukaan virhe vaikutti myös muiden opiskelijoiden tenttiin.

Lue myös: Etelä-Korea aikoo kieltää koiran syönnin, mutta ikivanhalle tavalle löytyy puolustelijoita

Suneung, vaikea ja tulevaisuutta määrittävä koe

BBC kertoo, että kyseinen koe, jota haaste koskee, on nimeltään Suneung.  Englanniksi käytetään ilmaisua College Scholastic Ability Test (CSAT).

Se on kahdeksan tunnin mittainen koe, jossa tehdään peräkkäin tentit useista eri oppiaineista.

Kokeen sanotaan olevan yksi maailman vaikeimmista kokeista ja siinä on pelissä kovat panokset. BBC kertoo, että sen mukaan määritetään yliopisto-opiskelupaikat ja työt mutta myös myöhemmän elämän sosiaaliset suhteet.

Koepäivänä opiskelijoita autetaan keskittymään esimerkiksi sulkemalla maan ilmatila ja myöhentämällä pörssin aukeamista.

Koe järjestettiin 16. marraskuuta. Tämän vuoden kokeen tulokset julkaistiin 8. joulukuuta.

Opiskelijat: Kello soi ennen aikojaan ensimmäisen osion aikana

Ainakin 39 oppilasta on jättänyt kanteen. Siinä kerrotaan, että ensimmäisen oppiaineen – korean kielen – kokeen aikana kello soi maan pääkaupungissa Soulissa aiemmin kuin olisi pitänyt.

Jotkut oppilaista protestoivat asiaa heti, mutta heidän mukaansa valvojat keräsivät koepaperit silti pois.

Opiskelijat kertoivat olevansa niin järkyttyneitä, että eivät pystyneet enää keskittymään kokeen muihin osioihin, kertoo paikallinen uutistoimisto Yonhap. Median mukaan jotkut luovuttivat ja palasivat kotiin.

Opiskelijoiden asianajaja kertoi paikallisille tiedotusvälineille, että opetusviranomaiset eivät olleet pyytäneet anteeksi.

Syynä ilmeisesti vastuuopettajan virhe

Eteläkorealaisen yleisradioyhtiö KBS:n virkamieslähteiden mukaan kyseisen testikeskuksen vastaava valvoja oli lukenut ajan väärin.

Independent-sivusto puolestaan kertoo, että asiasta vastuussa ollut opettaja painoi kellon päälle vahingossa. 

BBC:n mukaan opettajat huomasivat virheen ennen seuraavan osion alkua ja antoivat puolitoista minuuttia lisäaikaa lounastauon aikana. Silloin opiskelijat saivat kuitenkin merkitä vain tyhjiä sarakkeita, jotka oli jätetty papereihin, eivätkä enää muuttaa olemassa olevia vastauksia.

Lue myös: Koreaan muuttava Robin Packalen mukaan huippu-DJ:n Kiinan-kiertueelle

Aiemminkin kellonsoitto vienyt oikeuteen

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun kellon soiminen etuajassa on johtanut oikeustoimiin.

Huhtikuussa Soulissa sijaitseva tuomioistuin tuomitsi seitsemän miljoonaa wonia (noin 4 895 euroa) opiskelijoille, jotka väittivät joutuneensa epäedulliseen asemaan vuoden 2021 Suneung-kokeessa, koska kello soi noin kaksi minuuttia aikaisemmin. 

Katso myös: Näin saat vaihtelua opiskeluun

1:52Puuduttaako pänttäys? Ota avuksi nämä oppimistekniikat!Pääsykokeet tai tentti tulossa? Opettaja Minni Nevalainen Tiedenaisista vinkkaa keinoja, joilla voi tuoda vaihtelua pänttäämisen oheen.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: BBC, Independent

Lisää aiheesta:

Lasten matematiikan kokeen mahdoton tehtävä hämmentää aikuisiakin – "Tietääkö opettaja itsekään vastausta?"Professori tajusi kahden tunnin etäluennon jälkeen mikrofoninsa olleen koko ajan äänettömällä: "Oppilaat yrittivät kaikenlaisia kikkoja..." 73-vuotias professori arasteli uuden opettelua poikkeustilanteessa ja päätyi opettamaan tyhjälle luokalle ja Pinokkio-nukelle – sympaattinen mies keräsi suosiota somessaSaivat kokeesta hylätyn arvosanan – 20 oppilasta teki itsemurhan IntiassaOpiskelija laittoi jalat tuolille luennolla – opettaja soitti poliisitAftonbladet: Kymppitonni korvanapista ja piilokamerasta – Ruotsissa myydään vilppiapua pääsykokeisiin
Mitä ihmettä?Etelä-KoreaKouluOpiskeluLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana