Trump satakertaisti H-1B-työviisumin hinnan.
Paniikki ja sekasorto vallitsi Yhdysvalloissa, kun muun muassa Intian ja Kiinan H-1B-viisumilla työskentelevät peruivat ja muuttivat matkasuunnitelmiaan presidentti Donald Trumpin ilmoittaessa uusista työviisumimaksuista, kertoo uutistoimisto Reuters.
Aiemman noin 1 000 dollarin sijaan uusi maksu on jatkossa 100 000 dollaria, eli satakertainen.
Suuret teknologiayritykset ja pankit lähettivät kiireellisiä tiedotteita työntekijöilleen, joissa ohjeistettiin työviisumin haltijoita pysyttelemään Yhdysvalloissa tai palaamaan maahan ennen keskiyötä lauantaina 20. syyskuuta.
Valkoisen talon tiedottaja selvensi myöhemmin, että uusi määräys koskee vain uusia työviisumin hakijoita. Määräys ei koske nykyisten viisumien haltijoita eikä niiden uusijoita. Tiedottaja tarkensi erikseen, että Yhdysvaltain ulkopuolella olevilta viisuminhaltijoilta ei veloiteta 100 000:ta dollaria, kun he palaavat maahan.
Lue myös: Valkoinen talo: Piilaakson suosiman työviisumin hinnankorotus on kertaluonteinen lisämaksu
Trumpin määräyksestä syntyi kaaos
Trumpin edellisenä päivänä antama määräys oli kuitenkin jo ehtinyt herättää huolta Piilaaksossa.