Paarmat kiusaavat etenkin aurinkoisella ja lämpimällä ilmalla – suojaudu näin
Paarman purema on yksi kesän kivuliammista vitsauksista. Kaunis sää on taas houkutellut siivekkäät ihmisten ilmoille, joten karkotusneuvot ovat tarpeen.
Suomessa tunnetaan vajaa 40 paarmalajia, mutta niistä kolme on ihmiselle erityisen tuttuja: kapea suppupaarma, kolmiomainen sokkopaarma sekä suuri nauta- eli hevospaarma.
Muut paarmat iskevät eritoten aurinkoisella ja lämpimällä säällä, mutta suppupaarma kiusaa myös pilvisenä päivänä. Se hyökkää äänettömästi ja puraisee ennen kuin ehdit puolustautua.
Nautapaarma on paarmoista sinnikkäin. Noin kahden sentin mittainen siivekäs pyörii ihmisen ja karjan ympärillä ja yrittää laskeutua yhä uudelleen, vaikka sitä hätistelisi vimmatusti.
Torju näin
Paarmat suunnistavat kehosta lähtevän lämmön ja hiilidioksidin perusteella, joten niitä vastaan on varsin vaikea suojautua muutoin kuin pukeutumalla. Tehokkaat hyttysmyrkyt auttavat kuitenkin pitämään paarmat loitolla.
Yksittäisiä paarmoja voi myös yrittää läiskiä sähkökäyttöisellä kärpäslätkällä tai pyydystää paarma-ansaan. Maa- ja karjatalouteen erikoistuneet liikeet myyvät ilmapalloa muistuttavia pyydyksiä, jotka voi nostaa jalustalle tai kattoon.
Lähteet: Hyönteismaailma, Siivous.info
Uusimmat
-
05:31
Zelenskyi: Krimin uudelleenvaltaaminen tarkoittaisi satojen tuhansien ihmisten menettämistä – MTV seuraa sotaa
-
05:15
Jonot pitenevät ruoka-avussa, vaikka työttömien määrä pienenee: "Uusi ilmiö"
-
05:02
Elvytyskieltoihin liittyy vääriä käsityksiä – Osa luulee, että potilas voi jäädä elvytyskiellon takia ilman hoitoa
-
04:52
Ainakin 29 kuollut vuorokaudessa rankkasateissa Brasiliassa
-
01:50
Real Madrid -ikonin taipaleelle ikimuistoinen päätös: kohotti voittopokaalin Pariisin yötaivaalle – hurja liuta nimiä nousi Cristiano Ronaldon seuraan
-
00:36
Real Madrid teki sen taas! Euroopan menestynein seurajoukkue juhlii dramaattisen illan jälkeen Mestarien liigan voittoa
-
00:05
Nyt hyväksyttiin! Uskomaton syöttö vapautti Real Madridin brassitähden – espanjalaisjätti otti askeleen kohti pokaalia
-
23:35
Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaa
-
23:34
Real Madrid tyrmistyi: maali hylättiin hämmentävän kaaoksen jälkeen – Karim Benzema oli tehdä sen taas
-
23:15
Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinto Ruben Östlundin elokuvalle Triangle of Sadness
-
23:07
Ällistyttävä venytys – Real Madrid -vahti pelasti joukkueensa, Liverpool dominoi loppuottelua
-
23:04
Liettualaiset lahjoittivat vain kolmessa päivässä viisi miljoonaa euroa Ukrainalle – tähän lahjoitus käytetään
-
22:48
Mestarien liigan finaalin ulkopuolella kaaos – ottelu alkoi yli puoli tuntia myöhässä
-
22:30
"Tämä olisi syöttö Suomen lapaan" – hoksaako Kanada Leijonien ongelmakohdan MM-finaalissa?
-
22:17
Miten tämä on vielä mahdollista? Kari Jalosen kommentit korostavat tshekkipelaajien hölmöilyn noloutta
-
21:44
Ferrarille lätkäistiin 25 000 euron sakot – syynä hämmentävät radioviestit Carlos Sainzille
-
21:20
Liverpoolin ja Real Madridin tähtisikermät iskevät yhteen – odotetun loppuottelun avauskokoonpanot julki
-
21:12
Pelastuslaitos etsi Mynämäellä kadonneita hiehoja metsästä – yksi jäi löytymättä
-
21:00
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
20:57
Oulunkylässä poliisioperaatio – alueen asukkaat kertovat nuorisojoukosta, poliisi ei vahvista tietoa
-
Lataa lisää