Viime viikonloppuna hurjan päähän kohdistuneen taklauksen kohteeksi joutunut NHL-pelaaja Marc Savard joutuu todennäköisesti olemaan sivussa koko loppukauden.
Boston Bruinsin pelaaja tapasi torstaina neuropsykologian erikoislääkärin. Hän on kärsinyt aivotärähdyksen jälkeen unettomuudesta, huimauksesta, valonarkuudesta, pahoinvoinnista ja keskittymisvaikeuksista.
Bostonin toimitusjohtaja Peter Chiarelli pelkää, että Savardin sairausloma jatkuu ainakin kauden loppuun asti. Lääkärin mukaan Savard on osoittanut viidessä päivässä jo hieman toipumisen merkkejä.
- Ei ole varmaa, että hän on loppukauden poissa, mutta sanoisin sen olevan todennäköistä, Chiarelli kommentoi The Boston Globelle.
Savard joutui ottelussa Pittsburgh Penguinsia vastaan Matt Cooken taklaamaksi. Cooke yllätti Savardin ja niittasi tätä olkapäällä päähän. Taklauksesta ei annettu jäähyä tai pelikieltoa.
Tapaus oli keskiössä, kun NHL:n toimitusjohtajat kokoontuivat alkuviikosta Floridassa. Jatkossa päähän kohdistuneisiin taklauksiin tullaan puuttumaan entistä tiukemmin.
(MTV3)
