Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ostatko sinäkin uuden puhelimen Black Fridayna? Puolet suomalaisista kertoo hyödyntävänsä alennusmyynnit puhelinta ostaessaan

Julkaistu 21.11.2018 12:33
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Honorin yhdessä viestintätoimisto Pohjoisranta Burson-Marstellerin kanssa toteuttama tutkimus kertoo suomalaisten hyödyntävän hanakasti alennusmyynnit uutta puhelinta ostaessaan.

Yhteensä 50 prosenttia eli puolet suomalaisista kertoo tutkimuksen mukaan hyödyntävänsä joulua edeltävät alennusmyynnit, kuten Black Fridayn, ostaessaan uutta puhelinta. 13 prosenttia kertoi ostavansa puhelimensa aina alennusmyynnistä ja 37 prosenttia sopivan tarjouksen sattuessa kohdalle.

Älypuhelimet kuuluvatkin tänä vuonna perjantaina 23. marraskuuta vietettävän Black Friday -tarjouspäivän suosituimpiin tuotteisiin vuodesta toiseen.

Tutkimuksessa selvitettiin myös vastaajien suhtautumista puhelimen hintaan. Tulokset kertovat, että mitä nuorempi henkilö on sitä enemmän puhelimesta ollaan valmiit maksamaan. ”Nuorille puhelin on niin tärkeä, että siitä ollaan valmiita maksamaan yli 1 000 euroa”, todetaan tutkimuksen johtopäätöksenä.

Yleisesti suomalaisten mielestä sopiva hinta puhelimelle on 100-400 euroa, mutta alle 35-vuotiaat ovat valmiita maksamaan puhelimesta enemmän ja jopa joka kymmenes 18–22-vuotias on valmis maksamaan puhelimestaan jopa yli 1 000 euroa, kun vanhemmissa ikäryhmissä vastaava osuus jäi kahteen prosenttiin.

Nuorista 18-22-vuotiaista 21 prosenttia haluaa panostaa älypuhelimeensa 300-399 euroa, kun tätä vanhemmissa ikäryhmissä hintaportaista suosituimmaksi nousee pykälää alempi 200-299 euron hintaväli.

Osana tutkimusta alennusmyynti- ja hinta-ajatusten ohella tutkimuksessa selvitettiin, myös mitä uutta älypuhelimen käyttäjät olivat kokeilleet mobiilissa viimeisen vuoden aikana. Kärkeen nousivat julkisen liikenteen tietojen tarkastelu, aktiivisuuden seuranta sekä verkkokaupasta ostaminen.

Älypuhelinvalmistaja Honorin kysely toteutettiin Syno Internationalin verkkopaneelissa lokakuussa 2018. Kyselyyn vastasi 1 012 henkilön otos 18–80-vuotiaista suomalaisista. Otos on iältään, sukupuoleltaan ja alueellisesti kansallisesti edustava. Tutkimuksen suunnitteli ja analysoi Pohjoisranta Burson-Marsteller yhdessä Honorin kanssa.

Lisää aiheesta:

Houkutteleeko some sinutkin shoppailemaan? – "Sosiaalisella medialla ja vaikuttajilla on tänä päivänä merkittävä rooli"Tutkimus paljasti sosiaalisen median käyttöön liittyvän ongelman Suomessa: ”Ostopaineet”Kyselytutkimus paljastaa: Tämä on lähes joka kolmannen suomalaisnuoren toivelahjaKuluttajatutkimus selvitti: Osa Black Friday -alennuksista voi olla huijausta, jopa kolmanneksella suosituimmista tuotteista hinta nousee – näin löydät parhaimman tarjouksenTutkimustulos: Samsung-puhelimen ostoaikeisiin ei vaikutusta Note7-fiaskolla – asiakasuskollisuus iPhonen tasoaNäitä sovelluksia Suomessa käytetään eniten
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 11:32
    Windows

    Windows 10: Huijausvaroitus!

  • 05:03
    Windows

    Windows 10:n päivitykset loppuvat tänään – tätä se tarkoittaa tietokoneellesi

  • Eilen15:37
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Clas Ohlsonilta? Älä käytä!

  • 8.10.19:20
    Digitalisaatio

    Uusi lompakkosovellus jättää muovikortit historiaan

  • 8.10.17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"