Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko turvallisuustilanne vaikuttanut matkojen myyntiin? Matkanjärjestäjät vastaavat

Suomalaiset uskaltavat matkustaa epävakaista ajoista huolimatta entiseen malliin. Kuvituskuva.
Suomalaiset uskaltavat matkustaa epävakaista ajoista huolimatta entiseen malliin. Kuvituskuva.Colourbox.com
Julkaistu 27.11.2015 15:45
Toimittajan kuva

Jasmin Heino

jasmin.heino(at)mtv.fi

Suomalaiset lähtevät joulun ja uuden vuoden viettoon ulkomaille yhtä innokkaasti kuin aiemminkin. Turvallisuus herättää kysymyksiä, mutta matkoja ei juuri peruta.

Euroopan kasvanut terrorismiuhka ei ole ainakaan vielä näkynyt suomalaisten matkatoimistojen myynneissä, eikä peruutuksiakaan ole ilmennyt tavanomaista enempää. Kaikkien matkanjärjestäjien mukaan turvallisuustilanne herättää lähinnä kysymyksiä.

– On luonnollista, että ihmisillä herää lisäkysymyksiä, Finnmatkojen emoyhtiön TUI Nordicin viestintäpäällikkö Mathias Bergendahl sanoo.

– Esimerkiksi lokakuun lopussa tapahtuneen Egyptin Siinain lento-onnettomuuden jälkeen tuli lähinnä kysymyksiä siitä, miten lennämme kohteisiimme Egyptissä. Suurimalle osalle kysyjistä riitti rauhoitukseksi tieto siitä, että emme lennä Siinain yli.

Myös terrori-iskujen järkyttämään Pariisiin järjestetään normaaliin tapaan matkoja.

– Tjäreborgilla Pariisi ei ole nyt mikään suuri kohde, enemmän sinne ostetaan matkoja keväällä ja kesällä, Tjäreborgin tiedotuspäällikkö Arja Pucilowski kertoo.

– On tietenkin selvää, että ihmiset kyselevät enemmän. Matkojen myynnissä emme ole havainneet muutoksia. Toki on vaikea sanoa sitä, että onko joku jättänyt tästä syystä varaamatta Keski-Euroopan matkan.

Aurinkomatkoilla taas Pariisi on perinteisesti ollut suosittu joulun ajan kaupunkikohde. Viestintäasiantuntija Inka Ikosen mukaan iskujen vaikutusta myyntiin on vielä liian aikaista arvioida, sillä ne ilmenevät vasta pidemmällä aikavälillä.

– Pariisin terrori-iskujen jälkeen on lähinnä tullut paljon kyselyjä. Joitakin matkoja on peruttu, mutta mitään isoa peruutuspiikkiä ei ole näkynyt, Ikonen kertoo.

– Itse asiassa joululle ja uudelle vuodelle matkoja on varattu tänä vuonna hieman enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.

Lisää aiheesta:

Vaikuttaako Ukrainan sota suomalaisten matkailuun? Matkanjärjestäjät vastaavatEpäselvän rokotetilanteen takia moni pohtii vielä kesän etelänlomaa, ensi talvi myy mukavasti: "Joka päivä näyttää paremmalta"Koronaviruspelko ei ole matkanjärjestäjien mukaan syönyt suomalaisten matkustushaluja – "Suomalaiset osaavat mukautua"Syysloman Turkin-matkat on myyty loppuun, vaikka maa käy sotaa Syyrian rajalla – matkanjärjestäjät tarkkailevat tilannettaSuomalaiset pakenivat kylmää etelään – "Halvoista äkkilähdöistä ei ole voinut kukaan haaveilla""Onneksi ehdin nähdä Egyptin, Tunisian ja Turkin"– terrorismin pelko vaikuttaa suomalaisten matkakohteisiin
LomaStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Loma
  • 31.10.10:29
    Halloween

    Milloin halloweenia kuuluisi oikeasti viettää Suomessa?

  • 10.10.12:38
    Sää

    Katastrofi uhkaa suomalaisten syyslomakohdetta – Pekka Pouta: "Osa ihmisistä peloissaan"

  • 7.10.06:35
    Matkailu

    Lomalle lähdössä, mutta passi kateissa tai vanhentunut? Toimi näin!

  • 6.10.12:39
    Sää

    Sääkartoilla pilkottaa pakkasta – tämä syyslomien säästä tiedetään nyt

  • 2.9.16:01
    Matkailu

    Onko talven lomamatka jo varattu? Näin aikaisin suomalaiset tekevät lomavarauksiaan