Onko tässä tulevien Skoda-mallien hintakatto? "Jos kolme tai neljä brändiä kilpailee samoista ostajista..."

Skoda saattaa tulevaisuudessa keskittyä vain huomattavasti nykyistä halvempiin autoihin, jotta se ei liikaa vaikuttaisi esimerkiksi Seatin myyntilukuihin.
Volkswagen-konsernin johtajien puheet Skodan brändäämisestä halpa-automerkiksi on aiheuttanut levottomuutta tšekkimerkin tehtailla. Nyt Skodan toimitusjohtaja Bernhard Maier on rauhoitellut työntekijöitä sisäisellä kirjeellä.
Viestin nähneen Automotive News Europen toimittajan mukaan Maier kirjoittaa, että Skodan brändiarvot – autojen avarat sisätilat, niiden toiminnallisuus, rahalle saatava vastine ja edistyksellinen muotoilu – ”eivät muutu tulevaisuudessa”.
Aiemmin on kerrottu, että VW-konserni haluaisi erottaa eri merkkinsä selkeämmin toisistaan. Skodasta aiotaan mahdollisesti brändätä halpa-auto Itä-Euroopan markkinoille, missä se kilpailisi esimerkiksi Dacian kanssa.
Maier yrittää rauhoittaa tunnelmia kirjoittamalla, että brändien position tarkistaminen on monimerkkivalmistajalle normaalia toimintaa.
Sen sijaan Süddeutsche Zeitung -lehdessä lokakuussa julkaistu juttu tuskin rauhoittaa Skodan työntekijöitä. Lehden mukaan VW-konsernin toimitusjohtaja Herbert Diess haluaa vahvistaa erityisesti Volkswagen-brändiä vähentämällä kilpailua Skodan ja Seatin kanssa.
– Jos kolme tai neljä brändiä kilpailee samoista ostajista samanlaisilla tuotteilla, kaikki brändit kärsivät, sanoo Diess.
Süddeutsche Zeitungin mukaan suurin häviäjä merkkien uudelleenasemoinnissa olisi Skoda. Se keskittyisi tekemään autoja, jotka maksaisivat 10 000–20 000 euroa. Toisaalta merkin lippulaivan Superbin valmistusta ei oltaisi välittömästi lopettamassa.
Skoda on viime vuosina ollut VW-konsernin tuloskone. Se on pystynyt pitämään kustannukset kurissa käyttämällä konsernin tekniikkaa. Lisäksi valmistuskustannukset Tšekissä ovat pienemmät kuin Saksassa. Tämän vuoden tammi-kesäkuussa Skodan maailmanlaajuinen myynti kasvoi lähes kymmenen prosenttia.
Automotive News Europen mukaan Skodan menestys on tuonut sille voimakkaita vihollisia VW-konsernin sisällä. Esimerkiksi konsernin hallintoneuvostossa työntekijöiden edustajana istuva Bernd Osterloh on aiemmin vaatinut, että Skoda ei saisi käyttää Volkswagenin uusinta tekniikkaa.
Suomeen Skodaa tuo Helkama-Auto. Sen toimitusjohtajan Maija Koskelan mukaan Skodalla on selkeä asema VW-konsernin merkkien joukossa ja sen asema Suomessa on vahva.
– Luonnollisesti konsernissa hyödynnetään synergiaetuja eri merkkien välillä ja näin ollen pystytään toiminnoissa kehittymään entistä vaikuttavammaksi ja tehokkaammaksi, Koskela kertoo.
Uusimmat
-
09:40
Sairastumisen jälkeen todella kannattaa hidastaa! Tutkimus: Pitkät työviikot saattavat altistaa uudelle sydäninfarktille
-
09:35
Video ei herkimmille: Syöttäjä kuoli kesken krikettiottelun Intiassa, kun lyöjä tälläsi pallon päähän
-
09:30
700 kilometrin hiihtolenkki! Norjalaismestari sivakoi viikonlopussa uskomattoman maailmanennätyksen – "Lopetin, kun tämä oli vielä mukavaa"
-
09:28
Keskon pääjohtaja Mikko Helander lykkää eläköitymistään
-
09:20
NHL-seura ilmoitti jälleen uudesta altistumisesta – sulkutoimille jatkoa
-
09:13
Saamelaisten oikeuksia poljetaan, mutta onko kyse tiedon puutteesta vai asenteista? "Ajatellaan, että olemme suomalainen kielivähemmistö"
-
08:54
Atletico Madrid kompuroi La Ligan kärkeen, maksoi tasapelistä kalliisti – "Kohtalomme on yhä käsissämme"
-
08:34
Voisiko maksukorttiin kytkeä koronatodistuksen? Sitra: "Teknisesti täysin mahdollista"
-
08:30
Prinssi Harry lensi perheensä tueksi Iso-Britanniaan
-
08:27
Onnettomuudessa ollut Tiger Woodskin innostui – Mastersissa historiallinen golfvoitto
-
08:21
Odotettu pelaajakauppa toteutui: tähtihyökkääjä pistettiin lihoiksi NHL:ssä – kauppahinta kummastuttaa
-
07:55
Hyökkääjäjätti tuuletti soolomaaliaan kuin viimeistä päivää – ilme synkkeni hetkessä, kun mies tajusi tekonsa seurauksen
-
07:47
THL: Terveydenhuollon työntekijöillä suhteessa saman verran koronatartuntoja kuin muilla työikäisillä
-
07:20
NHL:n yön suomalaiset: alkukaudesta SM-liigassa loistanut hyökkääjä avasi maalitilinsä – Mikko Rantanen venytti pisteputkeaan
-
07:15
Kuluttaja: Teksti kaupan paistopisteellä hämmensi suomalaisasiakkaan: "Eikö ole harhaanjohtavaa?"
-
07:13
Kimi Räikköseltä riemastuttava viesti italialaisille faneilleen – "Toivottavasti nautitte siitä"
-
06:52
Saksassa ylittyi kolmen miljoonan koronatartunnan raja
-
06:49
Dokumentti muistuttaa, miten Suomi on yrittänyt nujertaa saamelaisia – toiminta ei kestä vertailua Ruotsiin ja Norjaan
-
06:39
Jarmo Kekäläinen junaili toiset isot kaupat: Columbus-kapteeni sai lähteä – "Minulla on suunnaton arvostus Jarmoa kohtaan"
-
06:37
Uutissuomalainen: Puolustusselonteko voi viivästyä kesäkuun puolelle – syynä koronapandemiasta johtuvat kiireet
-
Lataa lisää