Samsungin ensimmäisen taittuvanäyttöisen älypuhelimen näyttöongelmat ovat olleet laajasti esillä viime päivinä ja maanantaina Samsung vahvisti viivästyttävänsä alun perin tällä viikolla Yhdysvalloissa ja ensi viikolla Euroopassa saataville odotetun Galaxy Foldin myyntiintuloa toistaiseksi määrittelemättömään ajankohtaan.
Galaxy Foldin taittuva näyttö hajosi ainakin seitsemällä testaajalla viime viikolla vain parissa päivässä laitteen käyttöönotosta.
Monilla testaajista näytön hajoamisen syy oli sen päälikalvon, suojaavan polymeerikerroksen poistaminen. Testilaitteissa ei ollut minkäänlaista varoitusta, ettei tätä poistettavaksi tarkoitetulta näyttävää kalvoa missään nimessä saakaan Galaxy Foldista poistaa.
Muutamilla testaajilla ongelmien syy ei kuitenkaan ollut kalvon poistaminen, vaan Galaxy Foldin näyttö lakkasi toimimasta aivan tavallisessa käytön jälkeen, suojaava päälikalvo edelleen kiinnitettynä.
Toistaiseksi Samsung on kommentoinut vasta niukasti mahdollisia syitä Galaxy Foldin näyttöongelmille, mutta Galaxy Foldin käsiinsä saanut ja laitteen purkanut iFixit-sivusto tarjoaa katsauksessaan mahdolliselta kuulostavia syitä.
Keskeinen ongelma vaikuttaa olevan ylimääräisten aineiden – oli se sitten pölyä, hiekkaa, muuta roskaa tai likaa – päätyminen Galaxy Foldin sisälle saranan ja näytön väliin. Kun näyttö tämän jälkeen avataan, siihen ylimääräisistä aineista alapuolelta kohdistuva paine voi rikkoa näytön niin, ettei se enää toimi normaalisti tai lainkaan.





