Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko Maan ulkopuolella elämää? Avaruusguru Esko Valtaoja vastaa

9:16Onko elämää muuallakin kuin Maassa, Esko Valtaoja?Onko elämää muuallakin kuin Maassa, Esko Valtaoja?
Julkaistu 14.06.2025 17:53
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Valtaoja pohtii, että vedenpitäviä todisteita Maan ulkopuolisesta elämästä voisi löytyä esimerkiksi Marsista.

Avaruustähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja keskusteli Huomenta Suomen haastattelussa Maan ulkopuolisen elämän todennäköisyydestä.

Valtaoja toteaa heti alkuun, että maan ulkopuolisesta elämästä ei ole valitettavasti edelleenkään näyttöä. Mytologiaa aiheen ympärillä sen sijaan riittää.

– Humanoidit hiippailevat pusikoissa ja kidnappaavat meitä ja Siriukselta tulee viestejä. Mutta ikävä kyllä meillä ei ole vieläkään näyttöä siitä, että muualla maailmankaikkeudessa olisi elämää. Mutta yritys jatkuu, Valtaoja toteaa.

Avaruuden asiantuntijaa ei turhauta, vaikka tavallisilla ihmisillä saattaa olla melko stereotyyppinen käsitys avaruudesta ja vaikkapa ufoista.

Lue myös: Nasan hakema näyte avaruudesta sai tiedejulkaisun pohtimaan: Olemmeko kaikki alieneita?

– Eihän sairaalassakaan ole lainkaan sellaista, kuin kaikissa ihanissa lääkärisarjoissa, teho-osastoista ja muissa. 

Valtaoja toteaa, että jokainen saa kuvitella ja viihdyttää itseään minkälaisilla ajatuksilla tahansa.

– Mutta onhan se mukava aina vähän koittaa kertoa ihmisille myöskin siitä, että mitä me oikeasti tiedämme maailmankaikkeudesta ja mahdollisesta elämästä jossakin tuolla avaruuden syvyyksissä.

Valtaoja kertoo, että juurikin astrobiologia keskittyy poikkitieteellisesti elämän tutkimiseen ja sen rooliin maailmankaikkeudessa.

– Tavallaan katsotaan maailmankaikkeuden suureen peiliin ja ihmetellään sieltä itseämme: Mitä olemme? Miksi maapallolla on elämää? Keitä olemme? Yritämme ymmärtää elämää kosmisena ilmiönä. 

Lue myös: Tutkimustulos: Nasan steriilit tilat kuhisevatkin elämää

Valtaoja huomauttaa, että maailmankaikkeus on ällistyttävän iso.

– Jos ajattelee, että me todella sitten edustamme tätä valtavan suuren maailmankaikkeuden älykkäimpiä olentoja, niin kyllä täällä sitten on jokin mennyt pahasti pieleen tässä koko hommassa henkilökohtaisen mielipiteeni mukaan, Valtoja letkauttaa.

Tähtitieteilijät lähes sataprosenttisen varmoja maan ulkopuolisesta elämästä

Valtaoja kertoo, että elämän esiintyminen muualla maailmankaikkeudessa on erittäin todennäköistä, vaikka todisteita siitä ei olekaan.

– Jos kysytään tähtitieteilijöiltä, niin me olemme lähes sataprosenttisen varmoja, että kyllä sieltä jostakin löytyy (elämää).

Valtaoja toteaa, että jos asiaa taas kysytään biologeilta, niin he ovat ehkä vähän epäileväisempiä.

Valtaoja kiteyttää, että enemmistö tutkijoista uskoo selvästi siihen, että emme me todellakaan ole yksin maailmankaikkeudessa.

Lue myös: James Webb -teleskooppi löysi elämälle elintärkeää kaasua kaukaisilta planeetoilta

Voisiko todisteita elämästä löytyä naapuriplaneetalta?

Valtaoja pohtii, että vedenpitäviä todisteita Maan ulkopuolisesta elämästä voisi löytyä esimerkiksi Marsista.

– Jos sieltä löytyisi jostakin pinnan alta jotakin yksinkertaista elämää tai fossiileja, jälkiä sukupuuttoon kuolleesta elämästä. 

Myös mahdollisesti Jupiterin Europa-kuulta voisi löytyä jälkiä elämästä.

– Ja tietenkin voimme aina toivoa. Me kuuntelemme koko ajan avaruutta. Aina voi toivoa, että huomenna sieltä tulee viesti, että "Hei, lopultakin kuuntelette".

8:09Näin palkitun tieteen kansantajuistajan Esko Valtaojan ura sai alkunsaNäin palkitun tieteen kansantajuistajan Esko Valtaojan ura sai alkunsa.

Lisää aiheesta:

Missä kaikki ovat? Tutkijat simuloivat mahdollisten muukalaissivilisaatioiden kehitystä ja päätyivät synkkään tulokseenTähtitieteilijä Esko Valtaoja: "Jos todella olemme maailmankaikkeuden fiksuimpia olentoja, homma on pahasti ryssitty"Toteuttaako ihmiskunta parhaillaan kosmista itsetuhomekanismia? "Elämän löytyminen Venuksesta saattaisi tarkoittaa, että olemme tuhoon tuomittuja"Kirja-arvio: Kansantajuisesti kosmisista mysteereistäSuomalaistutkija mahdollisesta uudesta planeetasta: Voi olla todella valtava ja pysyä silti piilossaProfessori Valtaoja tutkijoita askarruttavan kysymyksen äärellä: ”Missä kaikki ovat?”
AvaruusTiedeTähtitiedeTutkimustuloksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus
  • Eilen19:30
    Maa

    Teleskooppi paljasti Maan lähellä "ehkä vuosikymmeniä" piileskelleen kappaleen

  • pe12:54
    Tähtitiede

    Tutkijoilta uusi havainto Quaoar-planeetasta: 1,23 sekunnin ajan tapahtui kummia

  • pe06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • to08:56
    Mars

    Elämää Marsissa? Planeetalta löydetty mahdollisia elonmerkkejä

  • ma09:37
    Kuu

    Tältä harvinainen "verikuu" näytti eri puolilla maailmaa