Olohuoneen valaistus ja matkamuistogalleria
Muutoksen suunnittelu Pirkko-Liisa Topelius
Monen olohuoneen ongelmana on valaistus - tai oikeastaan sen puute. Tässä tapauksessa lisävaikeuden tuotti myös huoneen korkeus, johon vähäinen valo tuntui häviävän. Olohuoneeseen haluttiin persoonallista otetta joten tavanomaisemmat ratkaisut eivät soveltuneet.
Teclux Oy:n maahantuomat pintaan asennettavat Modular Nomad-valaisimet (á 392,- + varjostin á 105,-), valkoisella varjostimella ja moneen suuntaan säätyvällä varrella toivat ratkaisun ongelmaan. Kattoa, joka oli vanhastaan hiukan laskettu, ei tarvinnut muuttaa. Valaisimet kävivät vanhoille valaisinpaikoille, yhtä lukuun ottamatta, jonka osalta katto paikattiin ja koko katto maalattiin uudelleen valkoiseksi.
Samanmuotoisilla varjostimilla varustetut jalkavalaisin ja ikkunoille sijoitetut pöytävalaisimet jatkoivat uutta valaisinperhettä, niin "sukulaisia" ne ovat varjostinmuotoilultaan. Ruotsalaisia Örsjö Twiggy-valaisimia, myy Interiors Oy Helsingin Fredrikinkadulla. Jalkavalaisin 230,- ja pöytävalaisimet á 184,- kpl.
Samalla kun valaistusta muutettiin, myös ruokapöydän ympärille haluttiin lisäpaikkoja ja joustavuutta. Ongelma ratkaistiin sijoittamalla pöydän toiselle puolelle vanha kiinalainen penkki niitä myy Ming Living Helsingin Annankadulla. Vanhat penkit ovat yksilöllisiä, mikä tietysti vaikuttaa hintaan. Penkin hinta n. 600,-. Isännän unelma ihanasta, omasta lukupaikasta toteutui Boknäs-gallerian nahkaisessa Estelle-nojatuolissa(1173,-). Nahkainen jalkarahi Paris (488,-) täydentää ryhmän.
Monien maailmankansalaisten ongelmana ovat muistot, nimenomaan eri puolilta maailmaa kerääntyvät esineet, taideteokset, valokuvat, jne. Tässäkin tapauksessa niistä saatiin huoneistoon aivan oma aihemaailmansa. Teokset ja esineet ryhmiteltiin uudelleen ja niistä valittiin kokonaisuuksia niin seinille kuin erilaisten tasojenkin päälle. Kaikelle lopulle, ryhmiin sopimattomille, mutta tärkeille asioille, hankittiin pitkään eteiseen valkoiset Villinki-vitriinit Boknäs-galleriasta. (Vitriinit 495,-)
- Yhteystiedot:
- Teclux Oy, puh. 09- 2252410
- Interiors Oy, puh. 09-604567
- Ming Living, puh. 09-668 800
- Boknäs-galleria, puh. 09-675590
( t.i.l.a. osa 14, 4.4.2004)
Uusimmat
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
20:45
Kieltäydytkö seksistä päänsäryn vuoksi? Aivotutkija kertoo, miksei se kannata
-
20:43
Aija Pahkala marssitti uuden sketsihahmonsa Imuriinan lavalle: "Mä oon Bosch… lady!"
-
20:40
Tässä ovat Putouksen uudet jokerisketsihamot! Kuka heistä raivaa tiensä varsinaiseen sketsihahmokisaan?
-
20:31
Mikko Rantanen hämmästeli vieressä, kun ketjukaveri esitteli voimiaan NHL:ssä: "Kuin WWE:stä"
-
20:28
Antti-Tuomas Heikkisen uusi sketsihahmo Latu-Raimo laittaa hiihtokansan kuriin: "Järjenkäyttö sallittu, kato etees!"
-
20:26
Maaria Nuoranteen uusi sketsihahmo Kreisi-Kati on tuttu näky Lohjan yökerhojen tanssilattioilla: "Baila baila, loca loca, tico tico!"
-
20:26
Tässä on SM-liigan kovin jätkä – hyppii lämäreiden eteen ilman alasuojia: "Ehkä se on sitten viimeinen kerta"
-
20:10
Kolmen "tasavallan presidentin" yhteinen illanvietto sai erikoisen käänteen: "Arvatkaa, mitä Jenni melkein on?"
-
20:05
Jarkko Tammisen imitaatioharjoitus koitui näyttelijöiden kohtaloksi – Pilvi Hämäläisen sutkautus sai muut hämilleen
-
19:54
Jussi Ahokas otti yllättävän viivästyksen rauhallisesti: "Joskus A-junioreissa pelattiin yhtä ottelua kolmessa hallissa"
-
19:51
Kadunvarresta löytyneet kuolleet koiranpennut herättivät huomiota Helsingissä – poliisi kävi noutamassa pois
-
19:31
Sebastien Ogier rysäytti lumipenkkaan päivän päätösetapilla – Kalle Rovanperä hurjassa sekuntitaistelussa
-
19:20
Seksiasiantuntija listasi kolme seksiasentoa, jotka tuottavat pettymyksen – kaikki eivät olleet yhtä mieltä: "Hyvin tyydyttävää hyvän kumppanin kanssa"
-
19:16
SM-liigan kriisijoukkueen ylivoima täysin jumissa: "Pääkopalle kovaa hommaa"
-
19:00
Antti Tuisku 37 vuotta! Erika Vikmanilta räväkkä kuvaonnittelu laulajalle: "Rietasta ja rakkaudentäyteistä syntymäpäivää""
-
18:52
Jokereiden pudotuspelivastustaja selvisi
-
Lataa lisää