Olli Huttunen: Oma pelaaminen tärkeintä

Olli Huttunen. Kuva: Markku Ulander/LEHTIKUVA.
Olli Huttunen. Kuva: Markku Ulander/LEHTIKUVA.LEHTIKUVA
Julkaistu 03.09.2008 17:39

Suomen A-maajoukkue valmistautuu kohti viikon päästä alkavia MM-karsintoja. A-maajoukkueen valmentaja Olli Huttusen mukaan valmistavalla viikolla keskitytään oman pelin saamiseen uomiin.

Huuhkajilla on viikko aikaa virittää siipensä parhaaseen mahdolliseen lentoon. Valmennusjohto on analysoinut Saksan joukkueen tarkkaan ja valmistavan viikon pääteemana on saada oma peli kuntoon.

- Tärkeintä on oma pelaaminen ja sitä on uuden päävalmentajan aikana yritetty ajaa sisään. Tietysti talven ja kevään aikana joukkue on paljon vaihtunut ja ykkösryhmä on ollut vasta viime viikot koossa. Kaikki lähtee omasta pelaamisesta ja siitä että saamme sen kuntoon, Huttunen kertoo.

Suomi on väläytellyt harjoitusotteluissa parasta osaamistaan, mutta väliin on mahtanut vaisumpia hetkiä jolloin vastustaja on päässyt rankaisemaan. Huttusen mukaan keskittyminen ei saa herpaantua missään vaiheessa.

- Erityisen tärkeää on, että saamme sen kuntoon koko 90-minuuttiseksi eikä vain yhdeksi puoliajaksi tai tunniksi. Keskitymme niin puolustus-, hyökkäys- kuin suunnanmuutospelin hyödyntämiseen. Sitä hiomme ja harjoittelemme tulevan viikon aikana, paljastaa Huttunen.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo