Etelä-Suomeen ennustettu lumimyräkkä jäi odotettua heikommaksi, mutta lunta satelee pääkaupunkiseudulle vielä pitkin iltaa ja ajokeli pysyy huonona.
MTV Uutisten meteorologin Miina Mannisen mukaan ennuste Etelä-Suomeen saapuvasta lumipyrystä piti hyvin paikkansa, vaikka aivan täydellistä kaaosta pyry ei synnyttänytkään.
– Tämä oli ehdottomasti talven toistaiseksi rajuin lumipyry, ei tällaista joka talvi tänne etelään satu, Manninen toteaa.
Miksi myräkkä sitten jäi odotettua heikommaksi?
Manninen selittää, että lumisadealueen keskus väistyi etelästä nopeammin kuin ennustettiin. Pyryttäminen jatkuu kuitenkin sekä maan etelä- että keskiosissa pitkin päivää ja odotettavissa voi olla koviakin lumikuuroja.
– Pahin lumimyräkkä oli varmasti viime yönä, mutta ajokeli pysyy huonona iltaan asti, Manninen kertoo.
