Yksi Helsingin suosituimmista paikoista sosiaalisessa mediassa on Helsinki-Vantaan lentokenttä. Some paljastaa myös helsinkiläisten juomamieltymyksiä: juopottelukuvia lähetellään eniten Kampista ja Kalliosta. Näistä ja muista sosiaalisen median Helsinki-trendeistä kertoo espanjalaistutkija Jesús López Baeza Kaupunkielämää Jätkäsaaressa -tapahtumassa maanantaina 3.9.2018.
Lisätietoa Kaupunkielämää Jätkäsaaressa -tapahtumasta 1.–9.9.2018
- Suomen Asuntomessujen sivuilta
- Asuntomessut-sovelluksesta, jonka voit ladata ilmaiseksi Appstoresta tai Google Play -kaupasta.
Instagramiin postataan Helsingistä juopottelukuvia eniten Kallion kaupunginosasta, paljastaa tutkija Jesús López Baezan sosiaalisen median tutkimus. Hän on kartoittanut Helsinki-aiheisia postauksia muun muassa Facebookissa, Twitterissä, Instagramissa ja Airbnb:ssä.
– Kamppi ja Kallio ovat paikkoja, joista postataan eniten alkoholin nauttimisesta seurassa. Kotona juomisesta sen sijaan postataan eniten kuvia muun muassa Pikku Huopalahden liepeiltä sekä Malminkartanosta, López Baeza kertoo.
Juomiskuvat ovat yksi sosiaalisen median trendi, joka määrittää sosiaalisen median antamaa Helsinki-kuvaa. López Baeza on tutkinut somemerkintöjä sekä niiden sisällön että sen perusteella, mistä sijainnista postaukset on tehty. Luonnollisesti muun muassa Helsingin Rautatieasema nousee yhdeksi intensiivisimmistä somepostausalueista.

