Google on antanut lisätietoa kunnianhimoisista pyrkimyksistään korvata perinteisen salasanat muilla tunnistusmenetelmillä. Lukuisista osista koostuva ”luotettavuusarvosana” suuntaa näillä näkymin Android-alustalle vielä kuluvan vuoden aikana.
Tällä hetkellä yleisin kirjautumismenetelmä on edelleen käyttäjänimi ja salasana, joiden tehoa kasvatetaan useissa tapauksissa niin sanotun kaksivaiheisen tunnistautumisen avulla. Tuolloin käyttäjälle lähetetään erillinen PIN-koodi mobiililaitteeseen, jolloin kirjautuminen ei onnistu ellei tietty fyysinen laite ole myös hallussa. Samalla biometriset tunnistautumiset, etunenässä sormenjälkitunnistus, ovat kovaa vauhtia yleistymässä.
Viime vuoden Google I/O -konferenssissa Google esitteli Project Abacus -nimisen projektin, jonka on määrä siirtää käyttäjät pois kymmenien salasanojen sekasotkusta. Sen sijaan yhtiö haluaa siirtää tunnistautumisvastuun laitteelle.


