Legendaarisen Popeda-yhtyeen keulakuva Pate Mustajärven harjoitellessa rokkielämän alkeita äitinsä autotallissa, teki siskonpoika samaan aikaan pihamaalla hiekkakakkuja.
Mustajärven suvun jäsenillä on aina pysynyt musiikki-instrumentit käsissä. Pisimmälle musiikkitaivaalla on ponnistanut Pate Mustajärvi, mutta enonsa jalanjälkiä on tallustellut myös Jussi Aaltonen, 44.
– Mehän ollaan Paten kanssa kyllä meidän suvun epämusikaallisemmat tapaukset. Mutta kai se on sukuvika, että pitää päästä rääkymään yleisön eteen, Mustat enkelit -yhtyeen keulakuva nauraa Viihdeuutisille.
Aaltonen on myös saanut enoltaan kullanarvoisia vinkkejä musiikkiuralla. Vinkit ovat tosin olleet tamperelaisittain lyhyitä ja nasevia.
– Tuurasin Patea vuonna 2007 sen jälkeen, kun Pate sai sairauskohtauksen. Silloin kysyin neuvoa ja Pate vaan sanoi, että laita jalka monitorille ja laula rock´n´rollia. Toinen vinkki on ollut äänenavaukseen liittyvä. Ota iso konjakki ja Läkeröl-pastilli päälle, Aaltonen nauraa.
Rakkaus on kaikki kaikessa
Kakarasta asti bändeissä soitellut Aaltonen kokosi Mustat enkelit -yhtyeen vuonna 2002. Pitkän linjan muusikko ei lämpene nykyisille kykyjenetsintä-tv-formaateille.
– Jos me mentäisiin bändin kanssa kokeilemaan onneamme, niin emmehän me pääsisi edes taksista ulos nauhoituspaikalla. Tämä nykyinen levy-yhtiökulttuuri on sellaista, että nämä tv-ohjelmista pinnalle pompahtaneet tekevät levyn tai kaksi ja sitten heivataan pihalle ja uudet tilalle. Jos sama meno jatkuu, niin kohta ei ole enää muita artisteja, kuin nämä teeveestä tutut, Aaltonen kommentoi.
– Olen myös huolissani nykyisestä cd-levyjen ostokulttuurista. Se on hiipumaan päin ja jos sama meno jatkuu, että biisit ladataan netistä, niin kohta ei ole enää bändejä, joita ladata sieltä netistä. Levy-yhtiöt eivät tee enää sopimuksia, elleivät ole varmoja, että ne myyvät.
Tampereen rokkikukko seuraa myös hymynkare huulillaan, kuinka nuoret miehet laulavat rakkaudesta ja sen ongelmista.
– Eihän se nyt ole kovin uskottavaa, että joku parikymppinen Antti Tuisku laulaa viiltävästä rakkaudesta. Eihän tohon ikään mennessä ole voinut tulla tarpeeksi elämänkokemusta. Sen mä olen oppinut, että ilman rakkauta elämä on täysin tyhjää. Rakkaus on kaiken a ja o, ja jos sulla ei sitä ole, niin sitten sulla ei ole mitään. Mä tunnen miehiä, joilla on sata miljoonaa euroa rahaa, mutta ei rakkautta eivätkä ne ole onnellisia. Sitten on persaukisia, joilla on rakkautta ja ne hymyilee.
Mustat enkelit julkaisi uuden Rakkauden kaava -albuminsa helmikuun 3. päivä. Koko albumi on ladattavissa ilmaiseksi yhtyeen kotisivuilla viikon 7 ajan.
(MTV3-ANN-MARI LEINONEN)