Nykyäiti ei anna itkevälle lapselle tuttia – vaan älypuhelimen

Colourbox
Julkaistu 21.06.2012 07:00(Päivitetty 22.08.2012 16:38)

Yksi neljästä äidistä on antanut älypuhelimensa tylsistyneelle lapselleen viihdykkeeksi.

Kun lapsi on kärttyinen ja kotimatka pitkä, vanhempi kaivaa laukusta kirjan tai pehmolelun pienokaisen viihdykkeeksi. Nyt äideillä on kuitenkin täysin uudenlainen vaihtoehto lapsen viihdyttämiseen – nimittäin älypuhelin.

Kyselyn mukaan yksi neljästä äidistä on antanut älypuhelimensa itkevälle tai tylsistyneelle lapselleen, jotta tämä viihtyisi paremmin. Kymmenen prosenttia vastanneista antaa lapsen pidellä puhelinta jopa kaksi tuntia. 40 prosenttia antaa lapsen leikkiä puhelimella korkeintaan kymmenen minuuttia, kertoo Daily Mail.

Puhelin ei kuitenkaan ole lapsen ainoa viihdyke. Äideistä 25 prosenttia antoi lapselle pullon maitoa tai muuta juomaa, jotta tämä viihtyisi paremmin. 21 prosenttia luotti lempilelun tenhoon. Yhdeksän prosenttia turvautui tuttiin.

Kauppaketju Asdan kyselyyn osallistui yli 1600 brittiäitiä.


Lähde: Dailymail.co.uk

Kuva: Colourbox

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle