21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen ohjelmassa on vierasottelu Makedoniaa vastaan (16.4.), Itävalta-peli Anjalankoskella (15.5.) ja lisäksi Puola-ottelu vieraissa (10.7.).
Kevään ainoassa maaottelussa tuli matkahäviö 0-3 Englantia vastaan. Joukkuetta heikensi neljä viikkoa sitten
ylioppilaskirjoitukset.
Kuuluisimmat osastot ovat maalivahdit Mönchengladbachin Otto Fredriksson ja Twenten Mikko Rahkamaa, kärjen kaksikko Twenten Mika Väyrynen ja Liverpoolin reserveissä ja junioreissa pelaava Daniel Sjölund sekä topparikolmikko Tuomas Aho, Marco Parnela ja Henri Myntti.
Kaikki muut paitsi Rahkamaa ja sunnuntain sarja-avauksessa Norjan pääsarjan Tromssassa peliaikaa odottava Myntti olivat Ukkosen luottopelaajia Argentiinan 20-vuotiaiden MM-kisoissa viime kesäkuussa.
Nuorten maajoukkuevalmentaja Kari Ukkonen ja A-maajoukkueen päävalmentaja Antti Muurinen ovat yhtä mieltä siitä, että Väyrysen paikka on A-maajoukkueessa vasta sitten, kun hänet tarvitaan aloitukseen. Näin toimittiin aikanaan Forssellinkin kanssa.
Vaasan lupaava Henri Scheweleff joutuu kuumeen takia jäämään pois. Hänen tilalleen nimetään yksi laitapelaaja loppuviikosta.
Maalivahdit:
Otto Fredriksson Bor Mönchengladbach
Mikko Rahjamaa Twente
Puolustajat:
Tuomas Aho MyPa
Marco Parnela FC Thun
Mathias Lindström Inter
Henrik Myntti Tromssa
Juha Luoma Jazz
Harri Haapaniemi Allianssi
Keskikenttämiehet/Hyökkääjät:
Antti Okkonen MyPa
Mika Niskala Inter
Pekka Lagerblom FC Lahti
Kalle Parviainen KuPS
Janne Mahlakaarto Tervarit
Juha Saario TP-47
Mika Väyrynen Heerenveen
Daniel Sjölund Liverpool
Juho Mäkelä Tervarit
(MTV3-STT)
