Novak Djokovicilta jää taas kaksi suurturnausta väliin – syynä rokottamattomuus
Tennistähti Novak Djokovicilta on jäämässä väliin Indian Wellsin ja Miamin Masters-turnaukset, mikäli hän ei ota koronarokotetta. Ulkomaalaiset pääsevät Yhdysvaltoihin vastedeskin vain rokotettuna.
Maan viranomaiset julkaisivat tänään lausunnon, jonka mukaan ulkomaalaisilta edellytetään täyttä rokotesarjaa ainakin huhtikuun 10. päivään saakka.
Indian Wellsin turnaus pelataan 6.–19. maaliskuuta ja Miamin turnaus kaksi viikkoa myöhemmin.
Djokovic, 35, menetti viime vuonna mahdollisuuden puolustaa Australian avointen kaksinpelimestaruuttaan, kun hänet rokottamattomana karkotettiin maasta turnauksen aattona.
Urallaan kaikkiaan 21 grand slam -kaksinpelimestaruutta voittanut Djokovic joutui jättämään väliin myös keväällä pelatut Indian Wellsin ja Miamin sekä elo-syyskuun Yhdysvaltain avoimet.
Parhaillaan Djokovic valmistautuu tämän vuoden ensimmäiseen, 16.–29. tammikuuta Australian Melbournessa pelattavaan grand slam -turnaukseen reilun 600 kilometrin päässä Adelaidessa, kun hänen kolmivuotinen maahantulokieltonsa kumottiin marraskuussa.
– Sitä, mitä 12 kuukautta sitten tapahtui, ei ollut helppo sulattaa, mutta toisaalta minun oli myös jatkettava eteenpäin, Djokovic sanoi viime viikolla Australiaan palattuaan.
Melbournessa Djokovic tavoittelee jo kymmenettä turnausvoittoaan. Se nostaisi hänen kokonaismääränsä grand slameissa 22:een eli tasoihin kaikkien aikojen ykkösen Rafael Nadalin kanssa.
Uusimmat
-
08:42
Yhdysvallat varoittaa Turkkia Venäjän viennistä, Zelenskyi: Tilanne on vaikeutunut – MTV seuraa sotaa
-
08:36
Jo synnytyslaitoksella hämmästyttänyttä Elsaa, 18, havitellaan nyt Yhdysvaltoihin – "Isojen valintojen edessä"
-
08:32
Mitä tarkoittaa "sponken" tai "shunnon"? Testaa tietämyksesi suomenruotsalaisista slangisanoista
-
08:29
Lapsuudenkodista muutetaan pois entistä nuoremmalla iällä – omilleen muutetaan hyvin erilaisista lähtökohdista
-
08:15
Live matkassa mukana: Stand upin keltanokka Arja kapusi lavalle ensimmäistä kertaa – millaisen vastaanoton aloittelija sai?
-
08:06
Helena menetti ainoan lapsensa huumeille – Elisa kuoli vain 21-vuotiaana: "Ensimmäinen reaktioni oli, että nytkö se tapahtui"
-
08:05
Juhamatti Aaltosen haastattelu meni hihittelyksi – Jani Alkiolta lipsahti härski kielikuva: "Tuli tuossa jo nuolaistuakin"
-
08:01
Kastraatiossa käyneeltä sketsihahmolta poistettiin tikit suorassa Putous-lähetyksessä – toimenpide kirvoitti riehakkaan reaktion
-
07:52
Ruotsista jysähti! 22-vuotias täräytti maailman kakkostuloksen
-
07:32
Juutalaisisän ja pohjalaisäidin lapsi Ruben Stiller, 61, etsii yhä identiteettiään – ”En ole mikään taivaallisen rauhan aukio”
-
07:27
Miljoonan voitto – NHL:n tähdistöottelun herruus Aleksander Barkovin joukkueelle
-
07:13
Ääriminimalisti Sari Simoska katkaisi yksiöstään sähköt ja muuttaa metsään: "Ihmiset ovat sitä mieltä, että tässä ei ole mitään järkeä"
-
07:12
Rallin MM-sarjaan suunnitteilla kiehtova lisämauste – asiantuntijat eri linjoilla tulevista askelmerkeistä: "Haluaisin nähdä vaihtoehtoja"
-
07:05
Bess julkaisee ensi viikolla uutta musiikkia – näin tuleva kappale syntyi: "Olin, että herranjumala"
-
07:03
Poliisilta kesti yli puoli tuntia ehtiä Kellokosken ampumapaikalle – asemiehen taltuttaneet ihmeissään: "Missä ne kuppaa?"
-
06:01
Pudonnut sketsihahmo Misu Läntine paljastaa palaavansa kotikonnuilleen: Veri vetää Turkkuseen"
-
05:39
Tänään jaetaan sekä kirjallisuuden Runeberg-palkinto että Tollander-palkinto
-
05:35
Ukraina kertoo torjuneensa Venäjän uuden hyökkäyksen Bahmutiin – Zelenskyin mukaan tilanne on vaikeutunut
-
05:28
Suomen tärkeimpänä pidetty työriita saattaa ratketa tänään – Teollisuusliiton hallinto ottaa kantaa teknologiateollisuuden neuvotteluratkaisuun
-
05:16
Pörssiyhtiö Konecranesiin vaikuttaa kohdistuneen salahanke joukkoirtisanoutumisesta
-
Lataa lisää