Kimi Räikkönen voitti ylivoimaisesti kaikkien aikojen viimeisen Magny-Coursin radalla ajetun osakilpailun. Vai oliko sittenkään näin?
Koko maailmaa kiertävän F1-klaanin inhokkilistan ykkönen, Magny-Coursin kisa, oli määrä ajaa nyt viimeistä kertaa. Sunnuntaina varikolla levisi huhu, jonka mukaan Neversin matkoille saattaa sittenkin olla luvassa jatko-osia.
Innokkaasti nykyisen Ranskan GP:n jäähyväismaljoja skoolanneille saattaakin olla luvassa krapulainen pettymys, jos Magny-Coursin alueen kunnat saavat kerättyä riittävän ison kolehdin. Huhun mukaan myös Ranskan valtio olisi osallistumassa keräykseen.
Syy siihen, että rahaa yritetään saada vimmalla kasaan, on yksinkertainen. Syvällä Ranskan maaseudulla ajettavalla kisalla on niin iso merkitys alueen taloudelle, että sen poistuminen kalenterista ajaisi ainakin useamman hotelliyrittäjän konkurssin partaalle. Itse uskon, että jos kolehdin keruu onnistuu, Magny-Coursissa saatetaan hyvinkin vielä ajaa kilpaa ainakin siihen asti, kunnes uudelle Ranskan GP:lle löydetään sopiva paikka lähempää Pariisia.
Bernie Ecclestone ei nimittäin ole koskaan tiettävästi sanonut tarpeeksi korkealle dollaripinolle "kiitos ei".
Ja mistä nyrpeä lauma F1-väkeä valittaisi, jos vuotuinen pyhiinvaellus keskelle-ei-mitään jäisi pois kalenterista? No, ainakin tulevaisuudessa Pariisin ruuhkista.
Magny-Coursissa nyt ensi kertaa vierailleena, kisa ei hypännyt omankaan suosikkilistani kärkeen, mutta jutut siitä, miten syvältä tämä kisa on, vaikuttavat kyllä tämän visiitin perusteella vahvasti liioitelluilta. Pitkää ajomatkaa lukuun ottamatta ero esimerkiksi joihinkin takavuosien Imolan retkiin on minimaalinen.
Asiaan saattaa toki vaikuttaa sekin, että kisa päättyi upeisiin sinivalkopunaisiin juhliin. Kimi Räikkösen ja Ferrarin esitys oli häikäisevä.
On erikoista, miten asiantuntevan ja vuosia lajia seuranneen varikkoraadin näkemykset voivat muuttua vuorokaudessa. Lauantain aika-ajon jälkeen Kimi oli varsinkin italialaismedian silmissä taas kuin mätä omena ja sunnuntaina maan oma poika, juhlittu sankari. Kimi todisti esityksellään sen, mitä hän on itse sanonut koko ajan. Ajotaidot eivät ole kadonneet mihinkään. Hiljaisen suomalaisen virkkeet ovat vain jääneet kaoottisen mediahälyn alle.
Yksi merkillepantava asia on, että takavuosina Kimi on ilmoittanut jo paljon pienemmän piste-eron myötä, ettei mestaruuteen ole enää asiaa. Tänä vuonna on toisin.
Kimi myöntää, että mestaruuden saalistaminen on jo äärettömän hankalaa, mutta ei ole vieläkään luovuttanut. Miksi?
Kimi tietää auton ja kuskin yhdistelmässä piilevän potentiaalin. Hän tietää, että kaiken osuessa kohdalleen, ei ole mahdottomuus voittaa vaikka kaikkia jäljellä olevia kisoja. Hän tietää myös, että Lewis Hamilton on ainoa mies kärkinelikosta, jolla ei ole ollut minkäänlaisia teknisiä murheita. Vielä.
Sunnuntaina Kimi kavensi eroa kärkeen neljällä pisteellä. Todetessani, että tämä tahtihan riittää mestaruuteen Kimi vastasi: "Vielä on liian aikaista puhua siitä."
Vielä.
Teksti: Oskari Saari 2.7. 2007
(MTV3)