Eduskuntapuolueista kokoomus, perussuomalaiset ja RKP kannattavat perintö- ja lahjaveron poistamista, ilmenee MTV Uutisten selvityksestä. Puolueiden mukaan se pitäisi tehdä asteittain. 15 maata EU:ssa on luopunut perintöverosta, muistetaan RKP:stä.
Sen sijaan SDP, vasemmistoliitto ja vihreät peruisivat hallituksen kyseiseen veroon tekemät kevennykset.
– Esimerkiksi sukupolvenvaihdokset yrityksissä ja maatiloilla pitäisi pystyä tekemään ilman perintö- ja lahjaveroja. Se tuottaisi meille enemmän työpaikkoja, tiivistää RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson.
Puolue esittää tilalle luovutusvoittoveroa Ruotsin mallin mukaisesti.
– Emme ajattele niin, että kokonaan saataisiin tilanne, jossa perinnöstä ei koskaan maksettaisi mitään veroja, vaan ajattelemme näin, että silloin kun perinnöstä luopuu, niin silloin maksaa sen luovutusvoittoveron, toteaa Henriksson.
– Asiaan on 2000-luvulla otettu muutaman kerran puoluekokouksessa kantaa aloitteiden yhteydessä. Näistä kannoista voidaan johtaa pitkän aikavälin tavoitteeksi perintö- ja lahjaveron asteittainen poistaminen, edellä kuvatuilla fiskaalisilla ja eri verolajien keskinäistä priorisointia koskevilla reunaehdoilla, kertoo kokoomuksen ohjelmapäällikkö Antti Vesala.
– Periaatteessa omaisuuden kunnioittamisen näkökulmasta perintövero tulisi poistaa kokonaan, hintalappu vaan on varsin suuri, arvioi PS-puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
Puolueista KD ei halua poistaa veroa, mutta keventää kyllä.
