Jääkiekkoliiga NHL:ssä kesän kuumin puheenaihe on liittynyt nuoriin tähtihyökkääjiin ja heille mahdollisesti tehtäviin sopimustarjouksiin. Sebastian Aho oli jo kohun keskellä, kokeeko jopa toinen suomalainen saman?
Aho päätyi isosti kiekkomedian pyörityksen kohteeksi heti heinäkuun ensimmäisenä päivänä, kun Montreal Canadiens tarjosi hänelle sopimusta. Rajoitetulle vapaalle agentille tehtävää tarjousta kutsutaan termistön mukaan offer sheetiksi.
Carolina Hurricanes päätti lopulta vastata tähän, minkä myötä Aho jatkaa Hurricanesissa.
Mutta voisiko joku toinen nuori tähtihyökkääjä olla samanlaisen tempun kohteena?
Listasimme viisi potentiaalisinta nimeä niin seurojen palkkakattotilanteiden kuin jo lehdistössä pyörineiden väitteiden perusteella:
5. Brayden Point, Tampa Bay Lightning
Lista alkaa nimestä, jolle on jo tehty sopimustarjous, tuloksetta. The Fourth Periodin David Pagnottan ja Sportsnetin Elliotte Friedmanin mukaan Montreal Canadiens teki tarjouksen Pointille, joka kuitenkin hylkäsi tämän. NHL:ssä systeemi toimii niin, että rajoitetuille agenteille voi tarjota sopimusta, mutta itse virallinen offer sheet toteutuu vasta siinä vaiheessa, kun itse pelaaja on hyväksynyt tarjouksen. Aiemmin Sebastian Aho hyväksyi Canadiensin tarjouksen, Point taas ei. Lightningin kannalta tämä oli ilouutinen, sillä potentiaalinen tarjous olisi voinut laittaa seuran kiperään paikkaan tiukan palkkakattotilanteen takia. Point nakutti viime kaudella 79 runkosarjaotteluun peräti tehot 41+51=92. Hyvin todennäköistä on se, että kanadalaishyökkääjä jatkaa NHL:n kärkiseuroihin kuuluvan Lightningin riveissä.






