Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näitkö kuolemaan johtaneen moottoripyöräturman? Poliisi pyytää ottamaan yhteyttä

Poliisi pyytää paikalla ollutta lähihoitajanaista olemaan yhteydessä virkavaltaan.
Poliisi pyytää paikalla ollutta lähihoitajanaista olemaan yhteydessä virkavaltaan.MTV Uutiset
Julkaistu 13.05.2025 12:14
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi pyytää vihjeitä lauantaina tapahtuneeseen kuolonkolariin liittyen.

Turma tapahtui Riihimäellä Kontiontien ja Uramontien valo-ohjatussa risteyksessä kello 22. Moottoripyörän kuljettaja ajoi Kontiontietä ja mopoilija tuli risteykseen Uramontietä. Pyörien välillä tapahtui liikenneonnettomuus.

Onnettomuudessa moottoripyörää ajanut alle 30-vuotias kuljettaja menehtyi vammoihinsa. Mopoa kuljettanut riihimäkeläisnuori kuljetettiin jatkotutkimuksiin sairaalaan.

Paikalla nopeusrajoitus oli 40 kilometriä tunnissa. Tässä vaiheessa tutkintaa ei ole saatu viitteitä ylinopeudesta, mutta poliisi selvittää jättikö jompikumpi osapuoli noudattamatta punaista liikennevaloa.

Lue myös: Mies kuoli moottoripyörän ja mopon onnettomuudessa Riihimäellä

Poliisi pyytää vihjeitä

Onnettomuuden tapahduttua eräs paikalla ollut henkilö oli soittanut hätäkeskukseen.

Nyt poliisi etsii naista, joka oli keskustellut hätäkeskuspäivystäjän kanssa tämän toisen henkilön soittaman puhelun kautta. Poliisin tietojen mukaan nainen on ammatiltaan lähihoitaja.

– Hämeen poliisi pyytää naista ottamaan yhteyttä poliisiin sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.hame@poliisi.fi tai puhelimitse Hämeen poliisin vihjepuhelimeen 0295 414 222, tiedotteessa kerrotaan.

Poliisin kehotus ei rajoitu vain mainittuun lähihoitajaan, vaan se pyytää myös muita onnettomuuspaikalla olleita ja onnettomuuden nähneitä ottamaan mainitulla tavalla yhteyttä poliisiin.

Useita epäiltyjä rikoksia

Hämeen poliisilaitos kertoo jatkavansa tapahtumien selvittämistä. 

Tapahtumaa tutkitaan rikosnimikkeillä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, vammantuottamus ja kuolemantuottamus. 

Poliisi kertoo tiedottavansa asiasta kuulustelujen edettyä.

6:42Onko moottoripyöräily turvallinen harrastus?

Onko moottoripyöräily turvallinen harrastus? Uutisaamun vieraana Suomen motoristit ry:n hallituksen jäsen Veli-Pekka Ratinen.

Lisää aiheesta:

Nuori mopoilja loukkaantui vakavasti törmättyään autoon – kaverit häipyivät paikaltaPoliisi pyytää vihjeitä Juvalla tapahtuneesta moottoripyöräonnettomuudesta – kuljettaja kuoli myöhemminPyöräilijä kuoli kolarissa – silminnäkijät: BMW-kuski törmäsi, kaahasi selkeää ylinopeutta ja pakeni paikaltaHenkilöauto ja moottoripyörä törmäsivät rajusti Kouvolassa – moottoripyörän kyydissä ollut nainen kuoli tapahtumapaikalle, poliisi pyytää havaintoja tapahtumistaTutkinta jatkuu: Moottoripyöräilijä kuoli Kouvolassa – onnettomuuspaikalla ei jarruttamisen jälkiä, poliisi kaipaa havaintojaPolkupyöräilijä kuoli auton törmätessä siihen Kuopiossa – autoletkassa kolmantena ajanutta pyydetään ilmoittautumaan
KuolonkolaritRiihimäkiMoottoripyörätMopotPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolonkolarit
  • 3.11.11:20
    Sastamala

    19-vuotias nuori kuoli henkilöauton ulosajossa Sastamalassa

  • 19.8.03:21
    Oulu

    Kuolonkolari Oulussa

  • 4.8.16:28
    Siilinjärvi

    Poliisi tutkii auringon häikäisyn ja puhelimen käytön vaikutusta Siilinjärven junaturmaan

  • 3.8.12:12
    Kuolemantapaukset

    Parikymppinen kuoli mönkijäturmassa Sodankylässä

  • 22.7.14:52
    Pirkkala

    Sähköpotkulaudalla autoon törmännyt 15-vuotias tyttö kuoli – myös auton kuljettajaa epäillään nyt rikoksesta