Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näistä syistä TUTOn hakemus hylättiin – seurapomo tuohtunut Liigalle: "Ei vaikuttanut mihinkään"

1:42TUTO-pomo ihmettelee SM-liigan viestintää – "Se on eniten oudoksuttanut"Video: TUTO-pomo ihmettelee SM-liigan viestintää.
Julkaistu 28.12.2023 12:59
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

TUTO piti torstaina tiedotustilaisuuden koskien sen saamaa liigalisenssin hylkäyspäätöstä. TUTOn mielestä Liiga hylkäsi seuran hakemuksen liian heppoisin perustein, ja se teki valituksen Urheilun oikeusturvalautakuntaan, mitä se saa vielä täydentää.

– Teimme heti valituksen ja saimme 30 päivää aikaa täydentää hakemusta, TUTO Hockey Oy:n hallituksen puheenjohtaja Tuomas Haanpää kertoo.

Liigan yhtiökokous hylkäsi marraskuun lopussa TuTo Hockey Oy:n lisenssihakemuksen kaudelle 2024-2025. Turkulaisseuralla oli 14 päivää aikaa täydentää hakemustaan, minkä se myös teki. Se ei kuitenkaan auttanut, vaan päätös liigalisenssistä pysyi kielteisenä. 

Haanpää kertoo, että Liiga hylkäsi TUTOn hakemuksen kahdeksan eri kohdan perusteella. Hakemuksesta puuttui muun muassa tarvittavia allekirjoituksia. Sen lisäksi seuran talouspuolella oli korjattavia asioita, muun muassa TUTOn omaan pääomaan liittyen. TUTOn kotihallin tilanne katsottiin puutteelliseksi ja yhtenä kohtana oli mainittu seuran urheilullisen menestyksen puute.

Liigan lisenssikomitean puheejohtaja Jaakko Luumi avasi hylkäyspäätöksiä tarkemmin MTV Urheilulle viime viikolla.

LUE MYÖS: Kiekkopomo pahastui TUTOn toiminnasta: ”Koen sen jopa loukkaavana” – näistä syistä seura ei saanut liigalisenssiä

Haanpää myöntää, että hakemuksessa oli parannettavaa, mutta peräänkuuluttaa, että missään vaiheessa Liigan suuntaan ei ollut kunnon keskusteluyhteyttä.

– Olisin kaivannut enemmän vuoropuhelua Liigan kanssa. En usko, että kaikkien kanssa toimittiin samalla tavalla, että "tuossa on lista, mikä pitää täyttää", Haanpää sanoo viitaten Liigan toimintaan.

TUTO teki töitä hakemuksensa eteen muun muassa keräämällä rahoitusta.

– Saatiin kerättyä kuitenkin miljoonalla eurolla omaa pääomaa, mutta se ei lopulta vaikuttanut mihinkään, Haanpää sanoo harmistuneena.

TUTO sai Gatorade Centerin käytöstä kirjallisen sitoumuksen TPS:ltä, mutta se ei Haanpään mukaan riittänyt Liigalle. Seura aikoo vielä valittaa koko prosessista.

– Meillä on kuukausi aikaa jättää yksilöity valituskirjelmä ja sitä aletaan nyt työstää, Haanpää kertoo.

LUE MYÖS: SM-liigalta isoja uutisia: Kiekko-Espoo ehdollisesti mukaan, TUTOlle pettymys

LUE MYÖS: SM-liigalta tyrmäyksen saanut TUTO ryhtyy vastatoimiin

Lisää aiheesta:

SM-liigalle järeä vastatoimi – Mestis-seura kiittää TPS:n tukeaNäistä syistä SM-liiga tyrmäsi TUTOn – turkulaisseurassa hierottiin korjauksia yötä myötenTUTO-pomolta vakuuttunut väite tulevasta: "Sen jälkeen olemme liigalisenssin haltija"SM-liigan hylkypäätöksessä erikoisia piirteitä – Heikki Hiltuselta tyly temppu TUTOlleSM-liigaan pyrkivällä seuralla hallivuokria maksamatta vuosien ajalta – hakemusprosessissa käänneKohuseura pudotettiin Mestiksestä – näin kulissipeli ratkesi: "Ei se auta, että suullisesti jotain vähän lupailee"
MestisJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestis
  • pe06:02
    Liiga

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"

  • to14:55
    Liiga

    SM-liiga avaamassa ovet – näin reagoi Mestis

  • to12:48
    Liiga

    SM-liigan suunnitelmat julki – kuuma kysymys esille: "Nyt se tehdään"

  • ke18:00
    Liiga

    Tässä se on: SM-liiga uudistumassa rajusti – karsinnoista jykevä suunnitelma

  • 25.10.20:20
    Jokerit

    Jokereiden konttaus jatkuu – faneilta jo painava protesti katsomossa