Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Naisleijonat luuli MM-kisojen peruuntumista aprillipilaksi – pettynyt päävalmentaja Pasi Mustonen: "Kaikki joukkueet eivät noudattaneet sääntöjä"

All Over Press
Julkaistu 21.04.2021 21:43
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

@anssishemeikka

Suomen naisten jääkiekkomaajoukkueen oli määrä nousta torstai-iltana puoli kahdeksalta illalla Helsinki-Vantaalla charter-koneeseen ja aloittaa matka kohti toukokuun 6. päivä alkavia jääkiekon MM-kisoja Kanadassa. Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF ilmoitti lähtöä edeltävänä iltana turnauksen peruuntumisesta.

Naisten maajoukkueen päävalmentaja Pasi Mustonen oli pettynyt kansainvälisen kiekkoliiton päätöksentekoprosessiin ja muiden osallistujamaiden leväperäisyyteen koronaturvallisuuden suhteen.

– Kello 18.22 tuli GM:ltä WhatsApp-viesti, että kisat on peruttu. Mehän luulimme sitä aprillipilaksi ennen kuin katsottiin kalenteria ja todettiin, ettei tänään ole kuun ensimmäinen päivä, Mustonen kommentoi MTV Urheilulle.

– Ihan valtava pettymys tietenkin. Eniten säälittää nuorten pelaajien puolesta. Meillä olisi ollut kahdeksan ensikertalaista, jotka ovat tapelleet itsensä joukkueeseen. Osa heistä on tapellut itsensä kaksi kertaa peräkkäin joukkueeseen ja molemmat turnaukset on peruttu.

Mustosen mukaan osa turnaukseen osallistuvista joukkueista ei ole noudattanut IIHF:n antamia vahvoja koronasuosituksia.

– Ehkä parempi näin, jos mietitään pandemiatilannetta ja kisojen järjestelyitä. Kaikki joukkueet eivät noudattaneet sääntöjä leiritettyään viimeiset kuusi päivää täyttä häkää ympäri maailmaa. Olimme siitä poikkeus ja noudatimme sääntöjä olemalla joko kotikaranteenissa tai neljän hengen pienryhmissä, kuten kaikkien piti olla. Ehkä tämä on parempi näin, koska en olisi sekuntiakaan uskonut, että koronakupla olisi noilla edellytyksillä pitänyt.

– Eihän näitä mihinkään paperille ole allekirjoituksella vahvistettu, mutta on ihan selvää, että pandemiatilanteessa tulee kunnioittaa ihmisten terveyttä. Teimme sen suomalaisina ja olemme ylpeitä siitä, mutta kaikki muut eivät niin toimineet.

62390940Mustonen oli surullinen pelaajien puolesta sekä IIHF:n tavasta peruuttaa MM-kisat.Lehtikuva

Suomen lentokoneessa oli alun perin määrä olla mukana Helsingistä lähtiessä jo Japanin ja Venäjät joukkueet. Tanskan oli määrä hypätä kyytiin Kööpenhaminassa. Mustosen tietojen mukaan Japanin ja Venäjän joukkueet olisivat saapuneet Helsinkiin tilauslentojen sijaan reittilennoilla.

– Voi olla, että olen väärin ymmärtänyt, mutta mikäli näin oli, onhan se järkyttävää. Tämän vuoksi olin huolissani esimerkiksi omasta terveydestäni, 60-vuotiaaksi riskiryhmäläiseksi itsensä profiloiva Mustonen sanoo. 

IIHF olisi ollut valmis järjestämään turnauksen turvallisesti, mutta Nova Scotian provinssi ei halunnut ottaa riskiä. Päävalmentajan pettymys kohdistuu ensisijaisesti prosessiin, jolla kisojen peruminen hoidettiin.

– Edellisenä iltana ilmoitetaan, kun ihmiset ovat lähdössä lähes kuukauden matkalle arvokisoihin. Prosessin hoito oli luokattoman huono.

IIHF kertoi etsivänsä turnaukselle uutta ajankohtaa, mutta Mustonen uskoo sen olevan vielä kaukaista todellisuutta.

– Kansainväliset liitot ottavat tämän viime hetken perumisen takia taloudellisesti takkiin ihan reippaasti. Epäilen syvästi, onko kaikilla kymmennellä osallistuvalla maalla varaa pelata näitä kisoja esimerkiksi elokuussa, Mustonen näkee.

Ennen seuraavia kisoja on haavojen nuolemisen ja arkisen työn aika.

– Pidettiin tuossa pelaajien kanssa palaveri ja todettiin, että huomenna alkaa naiset sitten peruskuntokausi. Sillä mennään kohti olympialaisia ja isoa unelmaa.

Otsikkoa muokattu kello 21.58.

Lisää aiheesta:

Jääkiekkokalenteri venyy ja paukkuu – tylysti päättyneiden nuorten MM-kisojen kohtalossa avoimia kysymyksiäAntti Pennaselta suoraa kritiikkiä MM-kisajärjestäjien niskaan – "Olen kiukkuinen siitä, miten tämä hoidettiin"René Fasel paljasti: NHL-pelaajien olympialaisiin osallistuminen lähellä toteutumistaKalervo Kummolalla epäilys naisten MM-kiekon peruuntumisen syystä – korvaava turnaus saatetaan pelata jo toukokuussa: "Varmaan he ottivat lämpöä siitä"Miten käy jääkiekon MM-kisojen? Sveitsiltä poikkeuksellinen toimenpide koronaviruksen vuoksi – Kalervo Kummola: Varasuunnitelmaa ei oleNuorten Leijonien kultajuhlissa ikävä sivumaku – moni jäi ilman mitalia
MM-jääkiekkoJääkiekkoUrheiluLeijonat

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"

  • 15.8.17:00
    Jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu

  • 9.8.13:23
    Leijonat

    Leijonien MM-kultaa huutokaupataan