Nainen nousi linja-autosta ja jäi henkilöauton alle Pieksämäellä – menehtyi vammoihinsa
Linja-autosta noussut matkustaja jäi henkilöauton alle Pieksämäellä.
Itä-Suomen poliisilaitos mukaan nainen menehtyi törmäyksestä aiheutuneisiin vammoihin onnettomuuspaikalla. Liikenneonnettomuus tapahtui Suonenjoentiellä.
Linja-autosta noustuaan nainen lähti ylittämään tietä juosten, ja Pieksämäen suunnasta tullut henkilöauto törmäsi naiseen.
Hätäkeskukseen tuli ilmoitus puoli kahdeksan aikaan aamulla liikenneonnettomuudesta.
Keli normaali, mutta onnettomuuspaikalla pimeää
Liikenneonnettomuuden tutkinta ja onnettomuuspaikan raivaus haittasi muuta liikennettä noin 45 minuuttia.
Itä-Suomen poliisilaitoksesta kerrotaan, että keli onnettomuuspaikalla oli vuoden aikaan nähden normaali, joskin tapahtuma-aikaan onnettomuuspaikalla oli pimeää. Poliisi kertoo, että menehtynyt nainen oli syntynyt 1960-luvulla.
Tapauksesta tehdään esitutkinta, jossa selvitetään, millä tavalla osallisten toiminta vaikutti onnettomuuden syntyyn.
Onnettomuuden syiden tutkintaan osallistuu myös tieliikenneonnettomuuksien tutkijalautakunta, ja polisipartio dokumentoi onnettomuuspaikan miehittämättömällä ilmailualuksella.
Uusimmat
-
21:01
Itäkeskuksen Prisma jouduttiin sulkemaan autopalon takia Helsingissä – ei henkilövahinkoja
-
20:47
Junalakko ruuhkauttaa busseja – tunteet käyvät matkustajilla kuumina, osa ei pääse lainkaan menoihinsa
-
20:45
Somevaikuttaja Pernilla Böckermanin varastoon murtauduttiin – sai seuraajansa ansiosta pyöränsä takaisin
-
20:40
Wagner-pomo väittää: 70 prosenttia Bahmutista on Wagnerin hallussa – MTV seuraa sotaa
-
20:34
HIFK:n Ilari Melartilta karmiva tempaus – Jukka Jalonen tuomitsi suorin sanoin: "Nyt meni överiksi"
-
20:22
Petri Kontiolalta röyhkeä osuma – tässä "tuuletuksessa" ei tiikerinsilmä herpaantunut sekunniksikaan
-
20:17
Mitä ihmettä? HIFK:n Ilari Melarilta käsittämätön veto – tempaisi törkeällä tavalla mailan naamaan, lensi pihalle
-
20:15
Kohtalokkaan eturauhassyövän vaaraa voi pienentää geeneistään huolimatta
-
20:04
Murskajaiset! Tappara höykyttää tylyllä tavalla KooKoota – Jori Lehterä naulasi, maalivahti vaihtui
-
19:58
Upeaan voittoon Meksikossa ajaneelta Sebastien Ogierilta merkittävä uutinen
-
19:52
Greta Thunberg ja presidentti Niinistö vihitään Helsingin yliopiston kunniatohtoreiksi
-
19:33
Salatut elämät -jaksossa kunnioitettiin edesmennyttä Jasmin Voutilaista
-
19:25
Iiro Pakariselta härkämäisiä otteita – Lukon maalitykki jäi jyrän alle ja loukkaantui, tästä oli kyse
-
19:20
Itsemurhien määrä on puolittunut 30 vuodessa, nuoret naiset tekevät niitä kuitenkin entistä enemmän – nämä asiat selittävät, miksi
-
19:20
"Seksuaalivähemmistöjen oikeuksista puhutaan liikaa" on väite MTV:n vaalikoneessa – se jakaa puolueet kolmeen ryhmään
-
19:13
Kultakuuppa liekitti täpötäyttä Isomäkeä, edelsikö maalia jäähyn paikka? – Hetkeä myöhemmin Ilves vastasi kaunokaisella
-
19:12
Haavisto: Unkari äänestää ensi maanantaina Suomen Nato-jäsenyydestä
-
19:02
Erdoganin mukaan Turkin maanjäristyksen tuhojen arvo miltei sata miljardia euroa – Suomi antaa 12 miljoonan lisätukea
-
19:02
Petteri vinkkaa mahtavan jauhelihatäytteen tortilloille: Testaa mausteinen pötkylä!
-
19:00
Auts! Tapparan tähtivahvistus Anton Levtchi jäi täysin vapaaksi – KooKoo mokasi karulla tavalla
-
Lataa lisää