Unohda kalorien laskeminen ja nuivan salaatin närppiminen hikilenkin jälkeen. Bikinikuntoon pääsee parhaiten maltillisella herkuttelulla!
Kuinka elää herkullista elämää, mutta pysyä silti hoikkana ja kauniina? Ranskattaren ruokavuosi -kirjan kirjoittanut Mireille Guiliano tietää: ryhdy kokkaamaan itse ja nauti ruuista sydämesi kyllyydestä, maltillisuutta kuitenkaan unohtamatta.
Kokkaa itse ja nauti
Tiedämme etukäteen jo sen, että itse kokatessamme pystymme kontrolloimaan käytettävän rasvan, sokerin ja suolan määrää, joita usein kätkeytyy valtaisia määriä valmiiksi tehtyihin aterioihin. Guilianon ajatusmalli ei kuitenkaan rajoitu pelkästään tähän. Hänen mukaansa kauhan varressa itse hyöriminen muuttaa suhtautumistamme itse ruokaan: se ei enää näyttäydy kilojamme lisäävänä vihollisena vaan ystävänämme.
Guilianon teesit perustuvat naisen itsensä mukaan maalaisjärkeen. Lisämakua ruokiin saa kalorimäärää kohottamatta yrteillä, mausteilla, sitruunamehulla sekä viinietikalla, joka itse asiassa tekee hyvää myös ihollesi, hiuksillesi ja olotilallesi. Sokerin tilalla taas voi käyttää hunajaa.
Parasta Guilianon opeissa on, että herkuttelu ei missään nimessä ole pannassa – kunhan homman pitää hanskassa. Esimerkiksi viinilasillisen nauttiminen juustoherkun kanssa on ehdottomasti suositeltavaa. Yksi Guilianon kirjan kappaleista on jopa nimeltään Aina silloin tällöin vähän shampanjaa. Siinäpä dieetti, jota kuka tahansa haluaa noudattaa.
Näin pysyt hoikkana kuin ranskalainen
Tässä Mireille Guilianon avaimet terveelliseen, mutta herkulliseen syömiseen.
1. Syö kolme kunnon ateriaa: aamiainen, lounas ja päivällinen. Älä napostele niiden välissä. Rajoita hiilihydraattien ja sokerin määrää aamiaisella, äläkä jätä väliin lounasta – muuten ylensyöt päivällisellä.
2. Tee päivällisistäsi kolmen ruokalajin sessioita. Annosten vaihtelu pidentää päivällisen kestoa ja tekee siitä muutenkin merkityksellisemmän tapahtuman. Kolmen ruokalajin päivällinen syntyy helposti arkiruuistakin: ensimmäiseksi ja viimeiseksi ruokalajiksi passaavat hyvin vaikkapa viipaloitu tomaatti sekä osiin jaettu päärynä.
3. Huolehdi, että pääruokalautasellasi on ainakin kolmea eri väriä. Siinä on ravitsemuksellista järkeä, ja ruuan pitäisi antaa myös visuaalista mielihyvää.
4. Sisällytä joka ateriaan sopivassa suhteessa proteiinia, rasvoja ja hiilihydraatteja.
5. Pidä mielessä kolme perusasiaa: nauti joka ateriastasi. Syö hitaasti ja pidä annoskoko kohtuuden rajoissa. Muista, että kolme ensimmäistä haukkaisua maistuvat aina parhaimmilta. Liiku säännöllisesti ja juo paljon vettä.
(MTV3
Uusimmat
-
16:52
USA:n nuorukainen tunaroi siniviivalla – Tshekin tehohyökkääjä veivasi näyttävän osuman
-
16:52
Puola irtisanoi kaasusopimuksensa Venäjän kanssa, ensimmäinen venäläissotilas tuomittu sotarikoksista – MTV seuraa sotaa
-
16:47
Tytön kiusaaminen johti isän väkivallantekoon – löi tyttärensä kiusaajaa kasvoihin
-
16:32
Mikael Granlund sai irtioton MM-arjesta perheen parissa – nyt vastaan tulee jotain tuttua HIFK-ajoilta
-
16:31
Gianpaolo huomasi yhden oleellisen ongelman suomalaiskaupoissa myytävissä mozzarellajuustoissa – päätti tarttua tuumasta toimeen
-
16:13
Venäläisdiplomaatti erosi tehtävästään YK:ssa, kritisoi rajusti Venäjän johtoa – "En ole koskaan hävennyt maatani näin paljon"
-
16:13
Leijonat-vahdista hilpeä vertaus IIHF:n listauksessa
-
16:09
Leijonat-pakki joutui katsomoon: "Ei niin hyvin mennyt" – palaako tositoimiin?
-
16:05
Oluen hinta MM-kisoissa nousi otsikoihin – nyt puhuu kisatorin pitäjä: "Mieti nyt"
-
16:00
Pfizerin mukaan sen koronarokote sopii myös alle 5-vuotiaille
-
15:54
Harri Säteri jäi mystisesti sivuun Leijonien vahvuudesta – kertoo nyt poissaolon taustoista
-
15:48
Olli Jokinen muisteli C Morella MM-kisoissa saamaansa kritiikkiä – "Kyllä sieltä tikaria tuli"
-
15:30
Kourtney Kardashian ja Travis Barker järjestivät hulppeat luksushääjuhlat Italiassa
-
15:22
Sami Vatanen puuttui Leijonien vahvuudesta – Jukka Jalonen paljasti syyn
-
15:20
Poliisi epäilee naista tapon yrityksestä – useita puukoniskuja ylävartaloon
-
15:15
F1-lehdistökatsaus: Ferrari-kuljettajalle rajua tukkapöllyä – Verstappenin "raivoihinsa" saanut George Russell ihastutti: "Mestariteos"
-
14:58
Mihin unohtui Afganistan? Maan tilanne on jäänyt Ukrainan sodan varjoon, vaikka Taleban koventaa otteitaan
-
14:57
Eva-koira ei epäröinyt, kun puuma hyökkäsi omistajan kimppuun – "Olen sille henkeni velkaa"
-
14:40
Energiapiheys saa loppuvuonna kunnianpalautuksen, kun suomalaisia patistetaan säästöihin – syksyn ja talven kulutushuippuihin liittyy epävarmuutta
-
14:34
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja vierailee Suomessa keskiviikkona
-
Lataa lisää